Son Dakika
19 Temmuz 2019 Cuma

Yılın Karşıyakalıları..

28 Mart 2013 Perşembe, 22:00

Yılın Karşıyakalıları..

Karşıyakalı Sivil Toplum Kuruluşları’na teşekkür ediyorum.


Biz, bize selam verenlere şükran borçluyuzdur.
Hayatımız boyunca “kaymak tabaka gazetecisi” olmadık, daima “sosyal halk gazetecisi” olmaya gayret ettik.  İnançlarımız bağlamında söyleyecek çok sözümüz vardır çünkü bizim. Acelemiz vardır, edecek çok lafımız vardır halkımıza.. İğne ile kuyu kazarcasına yazdık çizdik.

Sadece çalıştığımız gazetenin maaşı ile geçindik. Gazetenin dışında yazı yazdığımız dergiler ve yayın organlarında daima gönüllü yazarız. Tam 41 yıldır bu böyle olur.
İşte bundan, bize bir sıcak çay ikram eden gönül dostlarına sonsuz sevgimiz vardır bizim, “çıkar-siyaset-iktidar- şöhret-şehvet” peşinde koşmayız. Benim kızımın bir lafı vardır: “Bir iyiliğe, bin teşekkür ederiz biz..”

Bu bakımdan Yılın Karşıyakalısı ödülleri çerçevesinde beni de unutmayarak, beni pek mutlu eden Karşıyakalı Sivil Toplum Kuruluşları’na teşekkürü bir borç biliyorum. Karşıyaka Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) çatısı altında bir araya gelen 25 sivil toplum kuruluşu 7 dalda Yılın Karşıyakalıları’nı seçti. KASİAD Başkanı sevgili dostum Osman Avcı, “Aramızda birleşerek hem yardımlaşmayı artırmak hem de ulusal ve uluslar arası alanda Karşıyaka’yı tanıtmak amacıyla yeni projeler yapmaya karar verdik. Bunun sonucunda her yıl gelenekselleşmeyi amaçlayan ilk projemiz olarak Yılın Karşıyakalısı seçimini oluşturduk. 25 sivil toplum kuruluşunun yaptığı oylama sonucunda ödüllerimizi 19 Mayıs akşamı Altınbalık Restoran’da yapacağımız törenle sahiplerine sunacağız” dedi. Kutluyorum kendisini.

KARŞIYAKA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

Karşıyakalı Sivil Toplum Kuruluşları
Kimdir Bu Karşıyakalı Sivil Toplum Kuruluşları?
Sayalım..

1-    Karşıyaka Sanayici ve İşadamları Derneği. (Başkan: Osman Avcı)
2-    Türkiye Kızılay derneği Karşıyaka Şubesi. (Başkan:Yücel Esen)
3-    Türk Hava Kurumu Karşıyaka Şubesi. Başkan: (Mustafa Özkan)
4-    Türk Kadınlar Birliği Karşıyaka Şubesi. Başkan: (Yengi Borat)
5-    Türk Anneler Derenği Karşıyaka Şubesi. Başkan: (Feyza Işıklı)
6-    Türkiye Yardımsevenler Derneği Karşıyaka Şubesi. (Başkan: Sibel Özenir)
7-    İzmir İş Eğitim ve Karşıyaka İş Okulu. (Başkan: Nilgün Öztürk)
8-    Karşıyaka Akademi Zihinsel Engelliler Derneği. (Başkan: Sema Demirci)
9-    Karşıyaka Korumaya Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği. (Başkan: Adnan Güneş)
10-     Atatürkçü Düşünce Derneği Karşıyaka Şubesi. (Başkan:Mustafa Kemal Öcal)
11-     BESİAD. (Başkan: Murat İpek)
12-     DEGONED. (Başkan: Ramazan Hafızoğlu)
13-     ŞEFİAD. (Başkan: Kenan Kahraman)
14-    Karşıyakalılar Birliği. (Başkan: Çiğdem Sabuncuoğlu)
15-    KARKAD Karşıyaka Kalkınma Derneği. (Başkan: Rıdvan Özelce.)
16-    ÇOKOV. (Başkan: Ayfer Çalışkan)
17-    Muhtarlar Derneği Karşıyaka Şubesi. (Başkan: Fuat Pusat)
18-    Tuna Klütür ve Sanat Derneği. (Başkan: Süleyman Özsakallı)
19-    İzmir Kültür ve Musiki Derneği. (Başkan: İsmail Özçeltik)
20-    Sultan-ı Yegah Kültür ve Sanat Derneği. (Başkan:Arzu Erzurumlu)
21-    Güler Çağdaş Kültür Sanat Müziği Derneği. (Başkan: Güler Çağdaş)
22-    İzmir Hastaneleri Gönüllü Anneler Derneği: (Başkan: Şenay Öztürk)
23-    Koruyucu Aileler Derneği. (Başkan: Rukiye Urgancı)
24-    Karşıyaka Lisesi Okul Aile Birliği. (Başkan: Mehmet Yıldırım)

Hepsine gönülden şükran duygularımı sunuyorum, sonsuz başarılar diliyorum.

YILIN KARŞIYAKALILARI KİMLER?

Peki, “Yılın Karşıyakalısı” seçilenler kimler?.. Hepsini kutlayarak isimlerini sayalım.

Sanat ve kültür dalında:
Engin Altan Düzyatan. Vefa Ödülü:Çolpan İlhan

Siyaset dalında:
Aziz Kocaoğlu. Vefa Ödülü: Nevzat Çobanoğlu

Sanayi ve ticaret dalında:
Sabahattin Sakıpağa, Vefa Ödülü: Yılmaz Temizocak

Basın dalında:
Deniz Sipahi. Vefa Ödülü:Yaşar Aksoy

Spor dalında:
Dr.Tahsin Bor. Vefa Ödülü: Lemi Yerli-Tahir Türetken

Çevre dalında:
Aysel Hitay

Bilim dalında:
Prof.Yaman Tokat. Vefa Ödülü: Dr.Bülent Zeren

Beni Basın dalında vefa ödülüne layık örenler gerekçe olarak “Kimi insan tarih olur, kimisi de tarih yazar. Karşıyakamızın tarihini ilk yazan adam” olarak belirlemişlir. Ne diyelim?.. Büyük vefa göstermişler. Büyüklerimin ellerinden küçüklerimin gözlerinden öperim.

BEN NASIL BİR KARŞIYAKALIYIM?

Ben nasıl bir Karşıyakalıyım?
Anlatalım biraz.

Karşıyaka’da yoksul ve orta halli insanların oturduğu Soğukkuyu semtinde Müsavat Sokağı’nda 9 numarada doğdum. Ankara İlkokulu ve Karşıyaka Ortaokulu ve Karşıyaka Lisesi’ni bitirdim.
Karşıyaka’da hala yıkılmadan duran bahçe içindeki baba evimde yaşadım. Demokrat İzmir, Yeni Asır ve Hürriyet’te halen devam eden 41 yıllık meslek yaşamımda tüm kitaplarımı ve yazılarımı bu beldede ve evimizde yazdım. Karşıyaka üzerine üç önemli kitabım vardır:

1-    Karşıyaka ve KSK Tarihi (1987)
2-    Bir Aşkın Hikayesi Karşıyaka (2000)
3-    Soğukkuyu-Bahariye (2011)

İlk kitabımda dolandırıldım. Kitabı basan Özal’ın prenslerinden birinin sahibi olduğu şirket ve yayını destekleyen kulüp tek kuruş bana alnımın teri, 4 yıllık emeğimin, belgelerimin, fotoğraflarımın ve araştırmalarımın hakkını nakit olarak ödemedi, sadece yıllar sonra birkaç koli kitabımı bana elden satmam için sunuverdiler, kim kime elden satacak, elimizde kaldı kitapların tümü doğal olarak. Kitabımın gazete ilanlarında dahi ismimi geçirmediler. Bir kere olsun bir kulüp kongrelerinde, bir toplantılarında, bir balolarında beldenin ve kulübün tarihini yazan ilk kişiyi tek kelime ile onurlandırmadılar, çağırmadılar. Bir tek, Büyük İnsan Selçuk Yaşar daima beni kutladı ve onurlandırdı. Ellerinden öperim.
İkinci kitabım için sevgili dostum A.Kemal Baysak, üçüncü kitabım için İstanbul-Heyamola Yayınları hakkımın ötesinde telif hakkı ödeyerek benim geçinmemi ve başımın dik olarak yeni araştırmalar yapmamı sağladılar. Çünkü ben sadece kalemimin ucu ile yazarak geçinirim. Başka gelirim 40 yıl boyunca hiç olmadı. Teşekkür ediyorum.

Gelelim Karşıyakalılara..
Kitaplarım ve gazetelerde KSK’yi anlatan yazılarım sebebiyle beni defalarca çarşıda omuzlara almak istediler, bazen evime caddeden değil ara yollardan giderdim. Yıllar 1987’lerdi..Hep sevdiler ve desteklediler..
Her yoksul ve orta halli Karşıyakalı beni sevdi. Sistemin egemenleri zenginler ise kıskançlıkla beni süzdüler, iyi tanırım onları.. Hepsini kucaklıyorum. Taraftarlar ise benim kardeşlerimdir. Şimdi yeni kuşakları tanımıyorsam da, eskilerin hepsi benim canım ciğerlerimdi. Rahmetli Ferdi Köyatası öte alemde beni duyuyor musun?.. Öptüm..

Seni de öptüm Mini Göbek Aydın..
En büyük Karşıyakalı gençlik kardeşlerim, dostlarım Levent Çullu, Bambino Ahmet, Salim Şensan, Bihrat Mavitan sizleri unutur muyum?..
Karşıyaka çarşı esnafı, hele hele Ersoy Ticaret sahibi Mehmet Ersoy (Karşıyaka Belediye Meclis üyesi) benim en büyük Karşıyakalı dostlarımdır. Ahmet Diker’i, Hüseyin Günlü’yü nasıl unuturum?.. Lions Başkanımız Sedat Sözer’i nasıl sevmem?.. Osman Küçükavcı’yı, Rahmetli babasını nasıl hatırlamam?..

Son yıllarda beldemizi çağdaş bir görünüme ulaştıran kibar ve çalışkan başkanlarımız babacan Nevzat Çobanoğlu, vatansever A.Kemal Baysak ve güzel sosyal demokrat insanımız Cevat Durak, size ve belediye meclis üyelerimize teşekkür etmez miyim?..

Hangi birini sayayım?
Hangi futbolcumuzla onur duymayayım?.. Ahmet Tuna, Gode Cengiz, Edol Baş, Burhan, Saim, snıf arkadaşım Piç Atila, kaleci Ekrem’imiz?.. Hanginizle onur duymamayım?.. Bize yaşattığınız zaferlere teşekkür etmez miyim?..

Annem Karşıyaka Lisesi Tarih öğretmeni Zehra Aksoy, 20-95 yaşları arasını Karşıyaka’da geçirmiş olan rahmetli babam Cemal Aksoy, sizlere teşekkür etmez miyim?
Komşularımız, Dandi Tennem, ciciannem Hatice Hanım, tüm öğretmenlerim, Nermin Tapman teyzem hepinizin ellerinden öperim..

Mahalle takım arkadaşlarım, haydi kafkaf çekelim..
Kaf.. Kaf.. Kaf.. Sin.. Sin.. Sin.. Kaf Sin, Kaf Sin.. Kaaaafff..
Sen çok yaşa, Selçuk Baba!..
            
             BEN ÖNCE KARŞIYAKALIYIM

Evet.. Sevgili Karşıyakalılar..
KASİAD (Karşıyaka İşadamları Derneği) başta olmak üzere doğup büyüdüğüm Karşıyaka’nın 25 sivil toplum kuruluşu beni “Yılın Karşıyakalısı” kapsamında Basın dalında “Vefa Ödülü”ne layık gördü. 19 Mayıs’ta ödülümü alıyorum.
Yine 14 Nisan’da açılan TÜYAP İzmir Kitap Fuarı’nın “Onur Yazarı” seçildim. Bu da benim için büyük bir onurdur.. Bunlar benim meslek hayatımın artık son alkışlarıdır. Son zirvelerdir..

Ne diyordum?.. Bu ödüller, bu alkışlar sizlerin sayesinde, yani bana kucak açan Karşıyakalıların, son dönemde yine bana kucak açan Karşıyaka-Life dergisinin ve Karşıyakalı Sivil Toplum Kuruluşları sayesinde oldu.
.
Çünkü tüm kitaplarımı ve yazılarımı, burada sizlerin arasında yazdım..
Hepinize teşekkür ediyorum, hepinizi kucaklıyorum.
Sağolun varolun..
YAŞAR AKSOY
www.haberhurriyeti.com

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz