Son Dakika
21 Kasım 2019 Perşembe
”

YERLİ TURİSTİN TATİL MASRAFI ARTACAK

Otelde konaklayana vergi

07 Kasım 2019 Perşembe, 19:58

Gün geçmiyor ki yeni bir vergi yükü ile karşılaşmayalım. Tatil yapmayı planlayan vatandaşın hissedilen vergi yükünün dar bir kesim üzerine binmesi kulağa hoş gelmiyor olsa gerek. Vatandaşın bütçesini yamalı bohçaya çevirecek olan bu vergi nedir?

Ölçülen sıcaklık mı hissedilen sıcaklık mı?

Özellikle de dar ve orta gelirliyi daha çok etkileyecek olan bu vergi KONAKLAMA VERGİSİ. Kendisine külfet yüklenmiş vatandaşın tatile çıkma psikolojisini ve talebini olumsuz etkileyecek .

Vergi yükünün yüksek olduğu hissi nasıl mı anlaşılıyor?

Yeni düzenlemeye göre vatandaşı dolaylı değil doğrudan vergi ödemekle karşı karşıya bırakıyor da ondan. Verginin, işletme sahibi üzerinden vatandaştan alınacak olması muhataba biçilen kıymet olarak algılanmaktadır.

Beş yıldızlıdan en fazla vergi alınıyor diyemiyoruz. Gelin rakamlara bir göz atalım.

Kişi başı pansiyona ödenen vergi: 6 TL. ise 6/60 = % 10

Gecelik 60 TL. ‘ye pansiyonda konaklayan bir vatandaştan % 10,

Kişi başı beş yıldızlı otel için ödenen vergi: 18 TL ise 18/540 =% 3,33

Gecelik 540 TL.’ye beş yıldızlı bir otelde konaklayan bir vatandaştan %3,33 vergi alınıyor.

Örneğin; dört kişik bir ailesiniz. 5 yıldızlı bir otele veya tatil köyüne gitmeye karar verdiniz. Gecelik KİŞİ BAŞINA 18 TL.LİK vergi yükünüzden yola çıkarak 72 TL. dört kişinin gecelik ödemesi gereken vergiyi 7 günle çarpacak olursak 504 TL. vergi sizden alınmış olacak. Haliyle Konaklama vergisi oteller ve tatil köylerinden ziyade YAZLIK KİRALAMA mekanizmasını canlandırmaya başlayacak. Malum ev sahipleri dönemlik kiralamalar için de pek vergi ödemiyor.

Çocuğunuzun yaşı tatil için önem arz ediyor. Neden mi? İstisna kapsamına giren tek sevindirici haber 12 yaşından küçük çocuklara verilen konaklama hizmetlerinin İSTİSNA olması.

Teşvik beklerken vergilerin gelmesi hüsrana uğrattı

2019 yazının başında binde 7.5 turizm katkı payı yükü getirilen turizme şimdi de hasılatın %2’ si oranında KONAKLAMA VERGİSİ getirilmesi otel fiyatlarına keskin bir biçimde yansıyacak. Tatil yapan kişilerin maliyetlerini arttıracak. İşletmeler açısından da bu vergiyi fiyatlarına yansıtmak hiç de kolay olmayacak olsa gerek.

Dünyada uygulamalar farklıdır

Yabancı turist İN, yerli turist OUT akımını başlatıyor. Amerika’ da benzer şekilde KDV yerine uygulanan satış vergisinin konusuna giren konaklama vergisi OTEL VERGİSİNE tabidir. Avrupa’ da ise konaklama vergisinden elde edilen gelirler tamamen yerel yönetimlere bırakılıyor. Türkiye’ de konaklama vergisinin toplama yetkisinin merkezi yönetime değil de yerel yönetimlere verilmesi özellikle turistik yörelerde konaklama hizmeti veren belediyeleri ve yerel yönetimlerin yatırımlarını bir nebze de olsa doğru ve ihtiyaca yönelik kullanılmasına yardımcı olabilir.

www.haberhurriyeti.com / Serra Aytaç

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz