”

YENİ AF YOLDA

TBMM Plan-Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen yasa tasarısı ile sigorta primi, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi ile sosyal güvenlik destek primi borçları bir kez daha yapılandırılacak.

18 Mayıs 2017 Perşembe, 13:20

Sosyal güvenlik primi borcu olanlara yeni af geliyor.

TBMM Plan-Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen yasa tasarısı ile sigorta primi, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi ile sosyal güvenlik destek primi borçları bir kez daha yapılandırılacak.

Önceden getirilen düzenlemelerde istenilen sonuç sağlanamamış olacak ki, Hükümet bir kez daha prim borçlarının yapılandırılmasına gidiyor. Önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu’na gelmesi beklenen “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun Tasarısı” ile SGK’nın 35 milyar liralık alacağı gecikme zammı ile faizi silinerek yeniden yapılandırılacak.

Anımsanacağı üzere, 2016 ağustosunda çıkarılan bir yasa ile SGK borçlarında yapılandırılmaya gidilerek, 2016 haziran ayı öncesinde ödenmemiş sigorta primi, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi ve sosyal güvenlik destek primi borçlarına af getirilmişti.

Ancak bu düzenlemeye yeteri kadar başvuru olmadığından amaçlanan sonuç alınamadı. Şimdi 10 ayın ardından benzer bir yapılandırmaya gereksinim duyuldu.

Yasanın çıkması ile birlikte 2017 mart ayı ve öncesi sigorta primi, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi borcu olanların, borçları ile gecikme cezaları yeniden yapılandırılacak. Bu düzenlemeden Bağ-Kur ve topluluk sigortası prim borcu olanlarla 2017 mart ayı sonuna dek SGK’ya idari para cezası olanlar da yararlanabilecek.

Borçların tümü silinmeyecek. Yani asıl borç kalacak. Ana borcun üzerinden Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık değişim oranları dikkate alınarak borç yeniden güncellenecek. Gecikme zammı ve faizi silinecek. Güncellenen ana borç taksitlendirilecek.

2016 ağustos ayında yürürlüğe giren düzenlemeden yararlanmayanlar, yani borcunu yapılandırmayanlar bu yeni yasadan faydalanabilecek. Geçen yıl, borcunu yapılandırıp taksit ödemeleri devam edenler ise yeni düzenlemenin dışında kalacak.

Önümüzdeki günlerde yasalaşması beklenen yeni düzenlemeden kimler yararlanacak?

2017 mart ayı ve öncesinde sigorta primi, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi borcu olanlar. 2016 yılındaki yapılandırmadan yararlanan, ancak taksitlerini ödeyemeyenler. Görüldüğü gibi taksitini aksatanlara bir hak daha tanınıyor.

Bağ-Kur ve topluluk sigortası borcu olanlar. Yaşlılık ve emekli aylığı bağlandıktan sonra çalışmaya devam edenlerin 2016 şubat ayından önceki aylara ilişkin sosyal güvenlik destek primi borcu olanlar. 2017 mart sonuna dek SGK’ya idari para cezası olanlar. Genel Sağlık Sigortası’na (GSS) borcu bulunanlar.

GSS’ye borcu olanlar için çok sayıda yapılandırma olanağı getirildi. Ne var ki, hepsi de fiyasko ile sonuçlandı. Borçluların çok az bölümü bu haklardan yararlandı. Yurttaş, haberi olmaksızın adına çıkarılan borçları kabullenmiyor, ödemek istemiyor. Çünkü sağlık hizmetini ücretsiz temel bir hak olarak değerlendiriliyor.

1 Nisan’da yürürlüğe giren bir başka düzenleme ile ayda 53 lira prim ödeyenler sağlık hizmetinden yararlanabiliyor. Bu düzenlemenin ne gibi yararı olduğu, ne kadar kişinin borçlarını yapılandırdığı önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak.

Aslında yapılması gereken, 1 Ocak 2012 ile 1 Nisan 2017 arasında biriken GSS borçlarının tümü silinmeli. Ancak nedense devlet buna yanaşmıyor. Eğer vatandaş 53 liralık primi ödemezse yine hastane kapılarından dönüp, mağdur olur mu?

Çünkü, televizyon haberlerinde bazı yurttaşlar 53 lirayı bile ödeyemeyecek durumda olduklarını açıkladı. Yani sağlık hizmetinin paralı olmasını kabul etmiyor vatandaş. Bu kadar net.

Önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek yeni borç düzenlemesinden yararlananlar ilk taksiti 31 Ağustos 2017’ye dek SGK’ya yatırmak zorunda. Bu tarihten itibaren ikişer aylık dönemler halinde borcu en fazla 18 ay taksitlendirebilecek. İsteyen borcunu peşin olarak da ödeyebilecek. Peşin ödeyenlere borç tutarı üzerinden % 50 indirim yapılacak. .Yeni yapılandırılacak borçlar 6, 9, 12 veya 18 eşit taksitler halinde ödenebilecek.

Bakalım yeni yapılandırmaya ilgi beklenen kadar olacak mı?

www.haberhurriyeti.com / ŞÜKRÜ KARAMAN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz