”

YEDİ HAYAT’ta Halil Sezai ve Suavi de rol alacak

Gülcan Gündoğdu, yıllardır sahnelerin tozunu yutmuş bir tiyatrocu. Kafaya koymuş “Kızlar okusun” diyor. Okuyamamış 7 sanat dalındaki 7 kızın hayatını beyaz perdeye aktarmak isteyen Gündoğdu, “Dram ve komedi bir arada olacak” diyor.

31 Temmuz 2017 Pazartesi, 18:06

Gülcan Gündoğdu, yıllardır sahnelerin tozunu yutmuş bir tiyatrocu. Kafaya koymuş “Kızlar okusun” diyor. Okuyamamış 7 sanat dalındaki 7 kızın hayatını beyaz perdeye aktarmak isteyen Gündoğdu, “Dram ve komedi bir arada olacak” diyor.

www.haberhurriyeti.com / KÜLTÜR SANAT
Gülcan Gündoğdu ve Uğur Gündoğdu çiçeği burnunda çift. Turan Kayık ve Nehir Gencay Divitcioğlu’yla birlikte bir senaryo yazmışlar , ‘’7 Hayat’’ diye bir film çekmek için yola koyulmuşlar. Okuyamamış kızların hikayelerinin anlatılacağı sosyal sorumluluk projesi kıvamındaki filmin gişe hasılatı ile Engellliler Kooperatifi’nin Buca’da faaliyete geçireceği ‘solucan gübresi’ tesisine makine alacaklar.
Sinema filminde rol alacaklar, gönüllü tiyatro oyuncularının yanı sıra, sinema ve müzik dünyasının yıldızlarından oluşuyor. ‘Sinema ve müzik dünyası yıldızları’ dedik. Yanlış yoruma neden olmadan açalım. Onlar da gönüllü katkıda bulunuyor.
Bir sıkıntıları var. Senaryosu hazır ve ’motor’ diyebilmek için sponsorlara ihtiyaç var. ‘’Çok büyük bütçeye de ihtiyacımız yok. Herşey gönüllülük esasıyla yürüyecek” diyor gençler. Ulaştırma, yeme içme, kostüm ve kameraları kiralama gibi gereksinimlerimizi karşılayabilecek bir ana sponsor ve alt sponsor bulabilirsek, 2 ayda filmi vizyona sokarız’’ diyorlar.
Haber Hürriyeti, sosyal sorumlulukların gazetesi. 8 yılda 28 ‘Atatürk Çocukları Köy Kütüphanesi’ açmaya imza atmış. Engelliler Kooperatifi’nin Buca’da açacağı Solucan Gübresi Tesisi’ni hayata geçirmek için bir grup ‘Donkişot’ sinema filmi geliri katkısı yaratmak gibi bir maceraya kalkışmış. Benzer mucizeleri hayata geçirmiş Haber Hürriyeti kayıtsız kalabilir mi? Kalamaz/ Kalmadı da doğal olarak. Amaçlarını anlatan ve böyle ulvi bir işe kalkışanları kamuoyuna anlatmak bizim birinci işimiz zaten.
Öncelikle belirtmeliyiz ki bize konuk olmakla Haber Hürriyeti ailesini onurlandırdılar. Karınca kararınca, çorbalarda tuzumuzun olduğuna kanaat getirmişler. ‘Veri veri özveriyle gazete çıkarmaya çalışan bir avuç idealist gazetecinin, buram buram‘manevi bedelli emek kokan’ gazetesi Haber Hürriyeti’ne güvenmişler. Kutsal bir amaca soyunmanın ne demek olduğunu iyi bilen bizler, Gülcan ve Uğur Gündoğdu kardeşlerimize kahvemizi ikram edip soruları sıradık.

H.H – Merhem olmaya çalıştığınız yara nedir?

Uğur: Bizim öncelikli olarak hedefimiz Türkiye’nin yaralarına parmak basmak. Eğitim, engellilere olan saygı ve sevgi şuan bunlar Türkiye’de olan yaralar.
H.H – Nasıl bir yara merhemi bu?
Uğur: Biz eşimle beraber oturduk ve bununla ilgili ‘neler yapabiliriz’ diye düşündük. 2 arkadaşımızın da dahil olduğu eğitim ve engellileri öne çıkaracak duyarlılığı ön planda tutan bir senaryo geldi aklımıza. Eğitim ve engellilere olan hassasiyet konusunda. Amacımız, insanlara bir şeyleri göstermek ve ufak da olsa bu ülkeye bir yardımımızın dokunması olmalıydı. Farkındalık yaratmak yani.

H.H – Merhemi nasıl oluşturdunuz?

Uğur: Ülkemizin güçlü Türkiye olabilmesi için güçlü kadınlara ihtiyacı var. Eşim sağolsun çok profesyonel ve tuttuğunu kopartan bir insan. Bu projede eşimin ayağa kalkmasıyla biz bir şeyler başarabileceğimize inandık ve ayağa kalktık. Kız çocuklarımızın okumasını ve ilerde güçlü bir kadın olmasını istiyoruz. Benim kendime ait bir özel şirketim var. Ancak eşim sayesinde bu sektöre ben de girdim.

H.H – Tıpta tedavi kimyası, sağlıklı içerik gerektirir. Uyumu nasıl sağlatacaksınız?

Uğur: Sanatın güvenliğini biz sağlıyoruz. Bazı şeyleri kendimizden feragat edip bütçeyi baya aşağı çektik. Eğitime gönül vermiş engelliler konusunda halkı bilinçlendirmeye katkı sağlamak isteyen gönüllü sponsorlar gerekli. Aman aman bir bütçemiz yok. Ortalama 300-350 bin arası bir rakamla bu filmimizi çekiyoruz. Ekim ayının ortasında vizyona sokmayı düşünüyoruz.

H.H – İyi de nasıl?

Uğur: Uzun metrajlı duygusal Ege tadında bir film olacak. Ortalama 16 gün içerisinde filmi çekmeyi düşünüyoruz. Çoğu insan bu sürede film mi çekilir diyorlar. Aslında çekilir. Tamamen dram ve komediyi bir arada kullanacağımız fazla mekan değişimi olmayan sakin bir film çekeceğiz.

H.H – Uğur, projede eş durumu ve ucundan-bucağından iş alanı ile cesaret etmiş projeye. Kadınların önsezileri tartışılmaz. İnandıkları şeye eşlerini ikna etmeleri ise hiç mi hiç tartışma götürmez bir gerçek. Gülcan; senin hareket noktan ne oldu?

Gülcan: Projenin adı 7 hayat. 7 sanat dalında okuyamayan genç kızların hayatını anlatan bir senaryo. Bu senaryoyu tamamen duygusal işlemedik. Komedi ve dram kattık. Çok güzel bir senaryo yazdık. Günümüzde olan olayları işledik. Çocukların okumasını istemeyen bir kesim. Türkiye’deki kadınların sadece çocuk bakmakla yükümlü ve evde oturmasını isteyen bir kesim. Biz bunları gelecekte okuyan, çalışan, aydınlık kendi ayakları üzerinde duran kadınlar istediğimiz için yazdık ve isteğimiz bu yönde.

H.H: İstemek tamam. Ya gerçekleştirmek?

Gülcan: 7 sanat dalının bitmesine hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz. Mimariden, ressamlığa, tiyatrodan müziğe, bale, sinema. Ben 20 yıldır tiyatro yapıyorum, tiyatroda zengin olmak mümkün değil zaten. Biz bunu aşkla yaptık. Babam memur olup ona bakmamı, iğne yapmamı çok istedi. Ancak ben aşkla yapacağım bir mesleği seçtim. Türkiye’nin her yerini gezdim. Sosyal sorumluluk projesi ve filmlerde yer aldım. Bize hiçbir yapım şirketi destek vermediği için biz kendi yapım şirketimizi kurduk. Arkadaşımız olan oyuncu, yapım ekibi ile kadromuzu oluşturduk. İnşallah sponsor bulamasak bile Allah’ın izniyle Ağustos’ta ‘motor’ diyeceğiz.
H.H – Yönetmeniniz kim?
Gülcan: Cemal Çıldır, çok genç bir yönetmen. Fakat, çok başarılı. Onun ilk uzun metrajlı filmi olacak. Daha önce kısa metrajlı filmlerinde birçok ödül aldı. Bin film arasında Amerika’da 4.’lük ödülü var. Biz ona çok güveniyoruz. O da bize güveniyor. Halil Sezai’nin yeğeni kendisi.

H.H- Kadroda kimler var?

Gülcan: Halil Sezai’de bize destek olmak için filmimizde konuk oyuncu olarak yer alacak. Suavi de gönüllü olarak filmimizde oynayacak. Bize her şekilde yanımızda olacağının sözünü verdi. Halil Sezai’nin sözünü de yönetmen aracılığı ile aldık. Suavi ile ise birlikte yüz yüze konuşarak bu sözü aldık.

H.H – Başka?

Mankenlerle modellerle değil, tiyatro kökenli olanlarla çalışmak istiyorum. Bize güzellik değil, oyunculuk lazım. Özellikle tiyatro kökenli insanları seçtik filmde oynaması için. Şu anda ekran ve beyaz perdede yıldızlaşmış pek çok isimden onay almış durumdayız. O kısmımı izleyiciye sürpriz olsun. Sponsor olacaklara altı dolu liste verme konusunda bir sıkıntımız yok bu arada.

H.H – Sponsor buldunuz, filmi çektiniz, programlandığı tarihte vizyona girdi, gişede hasılat oldu ya da olmadı. Kazanan-kaybeden kısmı ile bir değerlendirme alalım?

Gülcan: Buca Belediyesi solucan gübresi üretmesi için EGETEKO’ya bir alan tahsis etmiş. Ancak makineleri alamamışlar. Vizyon gelirimiz ile orada engelli vatandaşlarımızın çalışması için makineleri biz alacağız. Onlara bağışlayacağız. Bu projede gönüllü ve duyarlı iş adamlarına ihtiyacımız var. Vizyonumuzda iyi bir başarı bekliyoruz. Biz küfürsüz güldürürken, düşündüreceğiz. Zoru başarmak istiyoruz.

H.H – Senaryonuzda temeli ne üzerine kurdunuz?

Gülcan: Bir kızımız engelli ve gerçek engelli oynatacağız. 7 okuyamayan genç kızı anlatırken, aslında onlara destek veren 7 insanı da resmedeceğiz. Bu 7 insan aslında genç kızların hayatını kurtaran süper kahramanlar olacak. Üzerlerinde süper kahraman kostümü yok. Ancak filmi izledikten sonra insanlar anlayacak ki onlar birer süper kahraman.

H.H – Akış?

Gülcan: Filmin konusu tamamen duygusal olarak başlıyor. Bizim başrol kahramanımız Arman asla unutamadığı çocukluk aşkını kaybettikten sonra, üzüntüsünü sürekli olarak yaşıyor. Yani ölenle o da ölüyor. Buradan hareketle,‘Pelinler okusun’ sloganıyla bir eğitim kurumu açıp, bu 7 genç kıza destek oluyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz