Görüşmeler "yapıcı", Ukrayna "güvenlik" diyor

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Türkiye / İSTANBUL

Ukrayna heyeti güvenlik garantisi kapsamında Ukrayna'nın tarafsız ülke statüsünü kabul edeceğini bildirdi. Ukrayna ile İstanbul’da yapılan barış görüşmelerinde Rusya delegasyonunun başkanı olan Devlet Başkanı Yardımcısı Vladimir Medinskiy, müzakereleri “yapıcı” olarak değerlendirdi.

Ukrayna heyeti de Ukrayna’nın güvenliğinin en önemli talepleri olduğunu belirtti.

Rusya ile Ukrayna heyetleri, bu sabahtan beri süren müzakerelerin tamamlanmasından sonra görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rus heyeti Başkanı Medinskiy, Ukrayna tarafının barış anlaşmasının içeriğine ilişkin tekliflerini aldıklarını, bu teklifleri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ileteceklerini ve daha sonrasında Kiev’e iletilmek üzere resmî bir yanıt hazırlayacaklarını söyledi.

Rus müzakereci, Putin ile Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Zelenskiy’in bir araya gelebilmesi için Kiev ile imzalanacak anlaşmanın tamamlanmış olması gerektiğini kaydetti.

Medinskiy, görüşmeler devam ederken gazetecilere yaptığı açıklamada, esir alınan Rus askerlerine işkence yapıldığına ilişkin yayınlanan görüntüleri Ukrayna heyeti nezdinde protesto ettiklerini söylemiş ve Kiev heyetinin işkencecilerin sert biçimde cezalandırılacağının güvencesini verdiğini bildirmişti.

Güvenlik

Ukrayna heyeti de, Ukrayna’nın güvenliğinin en önemli talepleri olduğunu belirtti.

Ukraynalı baş müzakereci Mihail Podolyak, tartışmalı bölgeler için referandum seçeneğinin öne çıktığını söyledi ve oylamanın baskı altında olmadan barışçıl bir şekilde yapılmasının şart olduğunu ifade etti.

Ukraynalı müzakereci, NATO'ya değil ancak AB'ye gireceklerini kaydederek, güvenlik garantisi sistemi çalışırsa Ukrayna'nın tarafsız ülke olma statüsünü kabul edeceğini ve bunun ülkede yabancı askeri üslerin olmamasını da içereceğini söyledi.

Podolyak, bugün yapılan görüşmenin sonuçlarının liderler seviyesinde bir müzakere için yeterli olduğunu savundu.

Rusya-Ukrayna müzakerelerinin  yarın da devam etmesi bekleniyor.

- Haber Hürriyeti, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/9808884/gorusmeler-yapici-ukrayna-guvenlik-diyor