Hekimler Bayram'da değil Eylem'de

Nuray Özger / Ajans Bizim / Türkiye / İSTANBUL

Hekimler ve sağlık çalışanları Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve sağlık emek-meslek örgütlerinin çağrısıyla Türkiye’nin her yerinde "Sağlıklı Bir Gelecek Ellerimizde" diyerek iş bırakma eylemi yapıyor.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey'nin 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yaptığı ''Topluma Çağrı'' açıklamasında, ''Bugün 14 Mart Tıp Bayramı… Bugünü bayram tadında geçirmemiz gerekirken; ne yazık ki yine emeğimiz için, sağlığımız için alanlarda olmak, G(ö)REV’de olmak düştü bizlere…'' ifadesine yer verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Salgında toplum bir kez daha gördü ki: Fedakarca çalışan hekimler, sağlık çalışanları olmasaydı bugün çok daha fazla insanımız hastalanacak, çok daha fazla insanımız kaybedilecekti. Bizlere “Giderlerse gitsinler” diyenler salgında hastalanan, yaşamını yitiren meslektaşlarımıza dahi saygı duymayanlardır.''

Sağlık sisteminin artık tıkandığının herkes tarafından görüldüğü vurgulanan açıklamada, ''Toplumun sağlığı her geçen gün daha kötüye gitmekte, sağlığa ulaşım ise güçleşmektedir. Sağlık sistemi sürdürülemez durumdayken; bizler sağlıkta şiddet ve malpraktis tehdidi altında, düşük ücretlerle ve ağır iş yüküyle çalışmak zorunda kalmaktayız. Meslek onurumuzun ve emeğimizin en değersiz hale getirildiği dönemdeyiz'' şeklinde ifadelere yer verildi.

Acil, yoğun bakım ve kanser hastalarının bakımı aksatılmıyor

Açıklamada, 2021 yılının Ekim ayından bu yana “Emek Bizim Söz Bizim” eylem süreciyle çalışma koşulları, ekonomik haklar, sağlıkta şiddet ve toplumun sağlık hakkı için Beyaz eylemler ve G(ö)REV’lerle sorunların dile getirilmeye çalışıldığı kaydedilerek, şunlar ifade edildi:

''14-15 Mart’ta da “Emek Bizim Söz Bizim; Sağlıklı Bir Gelecek Ellerimizde” diyerek Büyük G(ö)REV’de olacak, bizleri duymazdan gelenlere sesimizi bir kez daha, çok daha güçlü duyuracağız.

14 ve 15 Mart günlerinde, her G(ö)REV etkinliğimizde olduğu gibi, acil hastalar, diyaliz hastaları, acil gebeler, yoğun bakım hastaları ve kanser hastalarının bakımı aksatılmayacaktır. Aynı zamanda Covid-19 veya Covid-19 şüphesiyle sağlık kurum ve kuruluşlarına yapılacak başvurular geri çevrilmeyecek, poliklinik ve klinik tedavilerine devam edilecektir.

Biliyoruz ki toplumun sağlığı; ancak bizim sağlığımız ile mümkün olabilecektir. Bu yüzden 14 Mart Tıp Bayramı'nda ve 15 Mart tarihinde belirttiğimiz hususlar dışında sağlık kurum ve kuruluşlarına lütfen başvurmayın. Sağlık hakkı mücadelemizde bizleri yalnız bırakmayın.''

Sabah saatlerinden itibaren işyerlerinde uygulanan iş bırakma eylemi, 15 Mart'ta da devam edecek.

- Haber Hürriyeti, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/9678443/hekimler-bayramda-degil-eylemde