Hindistan'da başörtüsü yasağı: Mahkemede Türkiye'deki laiklikle karşılaştırma yapıldı

Hindistan'ın Karnataka eyaletinde okullarda başörtüsü yasağı nedeniyle Karnataka Yüksek Mahkemesi'ne başvuranlar, " Türkiye'nin aksine Hindistan'ın 'pozitif laikliğe' sahip olduğunu" savundu.

Karnataka Yüksek Mahkemesi'nde başörtüsü yasağına karşı çıkan ve yüksek mahkemeden öğrencilerin üniformaya ek olarak başörtüsü takmalarına izin vermesini isteyen Müslüman kızları savunan avukat Devadatt Kamat, Hindistan'daki laikliğin ''olumlu'' olduğunu belirtti.  

Devadatt Kamat, 3 yargıçtan oluşan bir jüri önünde, Hindistan'daki laikliğin ''Türkiye laikliği'' gibi olmadığını, hiçbir dini sembolün toplum içinde sergilenmeyeceğini belirten Türkiye Anayasası'ndan farklı olarak Hindistan Anayasası'nın tüm dinleri tanıdığını söyledi.

Mahkeme huzurunda Hindistan anayasasının 25. maddesine değinerek, bunun ''vicdan özgürlüğünden' 'bahsettiğini söyleyen Kamat, "Bu (vicdan özgürlüğü) bu terimde çok fazla derinliğe sahip. 25. maddenin özü, masum inancın pratiğini korumaktır ve yalnızca dini kimliğin veya şovenizmin teşhiri değil, din ve kültürün halka açık bir yerde sergilenmesi, korkunç bir geçit töreni değil, okullarımızı ve dolayısıyla ülkemizi zenginleştirecek bir çeşitlilik yarışmasıdır"dedi.  

Avukat Kamat, başörtüsü takmak ve üniforma değiştirmemek gibi zararsız bir uygulamanın ifade ve ifade özgürlüğünün bir yönü olduğunu belirterek, ifade ve ifade özgürlüğüne uygun olduğu için başörtüsü takmanın muaf tutulmasını istedi.

Müslüman kızlar, sözkonusu davada, Karnataka hükümetinin öğrencilerin barışı, uyumu ve hukuku ve düzeni bozabilecek kıyafetler giymelerini yasaklayan 5 Şubat kararına meydan okudu.  

Konu mahkemeye intikal edene kadar öğrencilerin dini kıyafet giymeden derslere girmelerine izin veriliyor.

Mahkeme, davanın ikinci duruşmasını yarına erteledi.  

Tesettür protestoları nedeniyle kapatılan tüm kolejler 16 Şubat'tan itibaren yeniden açılacak.

- Haber Hürriyeti, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/9429791/hindistanda-basortusu-yasagi-mahkemede-turkiyedeki-laiklikle-karsilastirma-yapildi