Avustralya, koalaları korumak için 50 milyon dolar harcayacak

Nurdan Mısırlıoğlu / Ajans Bizim / Avustralya / Sydney

Avustralya'nın nesli tükenme tehlikesi altında olan  koalaları korumak için önümüzdeki 4 yıl içinde ek 50 milyon Avustralya Doları (35 milyon ABD Doları) harcayacak.

Başbakan Scott Morrison yaptığı açıklamada,  "Koalalar, hem burada hem de dünyada Avustralya'nın en sevilen ve en çok tanınan simgelerinden biridir ve onları gelecek nesiller için korumaya kararlıyız" dedi.

Morrison, fonun "koala habitatını eski haline getirmek, koala popülasyonları hakkındaki anlayışı geliştirmek, koala tedavisi ve bakımı konusunda eğitimi desteklemek ve koala sağlık sonuçlarına yönelik araştırmaları güçlendirmek" için kullanılacağını söyledi.

Avustralya'ya özgü keseliler, orman yangınları, hastalıklar ve araçlar tarafından yok edildi ve sayıları vahşi doğada yaklaşık 330 bin ila 100 binden fazla değil.

Yeni paket, hükümetin koala yatırımını 2019'dan bu yana 74 milyon Avustralya dolarının üzerine çıkaracak.

İnsanlarda da bulunan cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan klamidya, koalalar arasında yayılarak bazı bölgelerdeki hayvanların yarısını etkiledi.

Dünya Yaban Hayatı Fonu tarafından yaptırılan bir araştırma, 2019 ve 2020'de 60 binden fazla koalanın orman yangınlarından öldüğünü, yaralandığını veya bir şekilde etkilendiğini tahmin ediyor.

Koalalar doğu eyaletlerinde çoğunlukla okaliptüs ormanlarında ve kıyı kenarlarında genellikle 20 yıla kadar yaşarlar. Yavrularını bir kese içinde taşırlar ve günde 18 saate kadar uyurlar.

- Haber Hürriyeti, Çevre bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/9251904/avustralya-koalalari-korumak-icin-50-milyon-dolar-harcayacak