İtalya'da Cumhurbaşkanlığı seçimi: Yenisi seçilemedi, eskisiyle devam

Nurdan Mısırlıoğlu / Ajans Bizim / İtalya / Roma

 İtalya parlamentosunda günlerdir süren ve bir sonuç alınamayan cumhurbaşkanlığı seçiminde 80 yaşındaki Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella bir dönem daha görev yapmak üzere yeniden seçildi.

Daha önce emekli olmak istediğini belirtmesine rağmen Sergio Mattarella, ülkenin siyasi istikrarı risk altındayken, tekrarlanan ricaları geri çevirmedi. Mattarelle'nın ikinci dönem için 7 yıllık görev süresine seçilmesi siyasi çıkmaz günlerini sona erdirdi.  

Bugün erken saatlerde milletvekilleri, ikinci bir görev istemediğini söyleyen Mattarella'ya fikrini değiştirmesi ve Parlamento'daki milletvekilleri ve bölge delegeleri tarafından yeniden seçilmeyi kabul etmesini istedi.  

Bu hamle, siyasi liderlerin başka bir aday üzerinde uzlaşmaya varmak için günlerce süren sonuçsuz çabalarının ardından geldi. Mattarella, uygun 1.009 parlamenter arasından gereken minimum 505 oyu perçinlediğinde sekizinci tur oylamayı kazandı.  

Parlamentoda yükselen alkışlar, Temsilciler Meclisi başkanının oy pusulalarını yüksek sesle okumasını kesmesine neden oldu. Daha sonra sayım devam etti ve Mattarella 670'i geride bıraktı.  

Mattarella'nın görev süresi normalde 3 Şubat'ta sona eriyor. Seçimden önce görevden ayrılmak istediğini dile getiren Mattarella, Quirinal Tepesi'nin tepesindeki başkanlık sarayından taşınmaya hazırlanmış, hatta Roma'da bir daire bile kiralamıştı.  

Pazartesi gününden bu yana peş peşe yapılan sonuçsuz oylamalar, Draghi'nin geniş kapsamlı koalisyonundaki partiler arasındaki derin rekabeti gözler önüne  serdi.

Altı partili ittifak, İtalya'yı Covid-19 pandemisinden çıkarmak ve ekonomik olarak toparlanmasına yardımcı olmak için yaklaşık bir yıl önce kuruldu.  

İtalya'nın cumhurbaşkanlığı büyük ölçüde törenseldir, ancak devlet başkanı, siyasi krizler sırasında, Parlamento'yu dağıtmaktan yeni başbakanları seçmeye ve yetkileri reddetmeden kırılgan koalisyonlara kadar ciddi bir güce sahiptir.

Eski bir Avrupa Merkez Bankası başkanı olan Başbakan Draghi, aylardır bir sonraki cumhurbaşkanı için en uygun aday olarak lanse edilmişti.

Ancak bazı partiler onun başbakan olarak kaybedilemeyecek kadar değerli bir kaynak olduğunda ısrar ediyor.


- Haber Hürriyeti, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/9251869/italyada-cumhurbaskanligi-secimi-yenisi-secilemedi-eskisiyle-devam