Pittsburgh Köprüsü çöktü: 10 yaralı

Nurdan Mısırlıoğlu / Ajans Bizim / Amerika Birleşik Devletleri / Pittsburg

ABD'nin doğusundaki Pensilvanya eyaletinin  Philadelphia'dan sonra ikinci büyük şehri Pittsburgh'da karla kaplı bir köprü, Başkan Joe Biden'in bir altyapı anlaşması hakkında konuşmak için planlanan ziyaretinden birkaç saat önce çöktü.

Yetkililer, çökmede 10 kişinin yaralandığını söyledi.  

Pittsburgh Belediye Başkanı Ed Gainey olay yerinde gazetecilere verdiği demeçte , ''Bu noktada iyi olan şey can kaybı olmaması. Şanslıydık'' dedi.

Pittsburgh İtfaiye Şefi Darryl Jones , 3 kişinin hastaneye nakledildiğini, hiçbirinin hayati tehlike olarak kabul edilen yaralanmaları olmadığını söyledi.  

Köprünün belirli taşıtlar için ''ana arter'' olduğunu belirten Allegheny İlçe Yöneticisi Rich Fitzgerald, köprü çöküşünün önemli bir doğalgaz sızıntısına neden olduğunu, ekiplerin gaz sızıntısını kapatmayı başardığını belirtti.  

Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki Twitter'da Biden'ın köprü çöküşünden haberdar olduğunu ve planlandığı gibi Pittsburgh gezisine devam edeceğini yazdı.

Çökmenin nedeni şu anda araştırılıyor. Şehir yetkilileri, köprünün en son Eylül 2021'de denetlendiğini söyledi.

Biden, geçen yıl Kongre'de kabul edilen 1 trilyon dolarlık altyapı anlaşmasını tanıtmak için Pittsburgh'u ziyaret edecekti. Bazı Demokratlar çöküşü ele aldı ve bunun ABD'nin altyapı revizyonuna ihtiyacı olduğunun bir işareti olduğunu iddia etti.

- Haber Hürriyeti, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/9247993/pittsburgh-koprusu-coktu-10-yarali