Gıda Kontrol Görevlileri'ne, Risk Grubu Kamu Personeli hakkı verilsin

ÖNCE BİR YORUM

Gıda Kontrol görevlileri halkın sağlığı için görev yapıyor. Yani raftaki, tezgahtaki ürünlerin bozuk mu, halkı zehirleyecek kadar bozulmuş mu diye kontrol ediyor. Ama ne yazık ki birçok yerde şiddete maruz kalıyor. Bazen de dayak bile yiyor.

Beyler, yemek tadımı yapan gurme, Şarap tadımı yapan Degüstatör değil onlar.

Bu arkadaşlar kamu görevi yapıyor. Korumak da devletin görevi olmalı.

Risk altındaki bu arkadaşlar için, "Gıda kontrol görevlilerinin düğmesini koparanın işletmesi 6 ay kapatılır, ağır para cezası verilir. Görev yapmasına engel olmaktan hapisle de cezalandırılır" diye bir yasa çıkarmaya ne dersiniz. Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü orada mısınız? Bak arkadaşlarınız bir bir gazi oluyor.  Bu konuda bir çalışmanız var mı? Öğrenmek istiyoruz. (İBRAHİM IRMAK / [email protected] )

ŞİMDİ BİR HABER

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası  İzmir Şube Yönetim Kurulu, Gıda Kontrol Görevlisi'nin İzmir Bornova'da denetim sırasında saldırıya uğramasını kınadı. Halkın sağlığı için kamu görevi yapan Gıda Kontrol Görevlilerine Risk grubunda değerlendirilmesini isteyen Gıda Mühendisleri Odası,"Diğer kamu personellerine tanınan hakların verilmesi ile ilgili beklentimizi bir kez daha belirtmek isteriz" dedi.

Odanın açıklaması şöyle:

Gıda denetim ve kontrol hizmetleri, 5996 sayılı Kanun`un EK-2 sayılı listesinde belirtildiği gibi en az lisans düzeyinde eğitim almış olacak şekilde, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki Gıda, Ziraat, Kimya ve Su Ürünleri Mühendisleri ile Veteriner Hekim gibi mesleklere mensup olan ve Gıda Kontrol Görevlisi unvanı almış personel ile yürütülmektedir.

Sayısının az olduğunu birçok açıklamamızda ifade ettiğimiz Gıda Kontrol Görevlileri, bu görevlerini özveri ile yerine getirmektedir. Yaptıkları görev ile bir yandan toplumun güvenilir gıdaya erişim hakkını korurken diğer taraftan gıda gibi hepimizin yaşamını doğrudan ilgilendiren ürünün sağlıklı, nitelikli ve hilesiz üretimi ile arzının sağlanması için önemli bir sorumluluk üstlenmektedirler.

Gıda kontrol hizmeti yürüten Tarım ve Orman Bakanlığı personelinin, denetledikleri işletme/pazaryeri sahipleri veya yetkilileri tarafından şiddete maruz kalmaları neredeyse görevlerinin bir parçası haline gelmiştir. Son olarak 26 Ocak 2022 Çarşamba günü Bornova İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görev yapan 4 gıda kontrol görevlisi arkadaşımız 1380 sayılı kanun gereği semt pazarında su ürünleri denetimi yaparken pazar esnafları tarafından saldırıya uğramış, 2 arkadaşımız hastaneye sevk edilerek darp raporu verilmiştir.

Gıda kontrol hizmetlerinde görev yapmakta olan kamu görevlilerinin yaptıkları görev ile ilgili olarak yaşadıkları zorlukları görmekte, kendilerine yönelen bu saldırıları toplum sağlığına ve gıda güvenliğine yapılmış bir saldırı olarak değerlendirmekteyiz. Saldırıyı gerçekleştiren pazaryeri sahiplerine/çalışanlarına uygulanacak cezai işlemlerin ve konu ile ilgili tüm detayların takipçisi olacağız.

Bir kısmı üyemiz olan bu unvandaki personelin görevleri ile ilgili riskin bir an önce tespit edilmesi, bu risklerin bilimsel analizinin yapılması, kolluk kuvveti takviyesi dahil olmak üzere bu doğrultuda gerekli önlemlerin alınması, risk grubunda değerlendirilen diğer kamu personellerine tanınan hakların Gıda Kontrol Görevlileri'ne de verilmesi ile ilgili beklentimizi bir kez daha belirtmek isteriz.

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şubesi olarak, daha önce de benzerleri yaşanan saldırıların son olmasını umuyor, kamu adına resmi kontrol görevini yapmak üzere görevleri başında saldırıya uğrayan gıda kontrol görevlilerine yapılan bu saldırıyı kınıyor, meslektaşlarınıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve yetkilileri bir an önce gerekli önlemleri almaya davet ediyoruz.

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu

- Haber Hürriyeti, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/9242905/gida-kontrol-gorevlilerine-risk-grubu-kamu-personeli-hakki-verilsin