Fatma Girik yaşamını yitirdi

Yeşilçam'ın usta oyuncusu Fatma Girik hayatını kaybetti. Bir süredir tedavi gördüğü Liv Hospital'dan yapılan yazılı açıklamada "Sayın Fatma Girik, Kovid 19'a bağlı viral pnömoni tedavisi görmekteyken gelişen, çoklu organ yetmezliği sonucu hayatını kaybetti" denildi.

Bir dönem Şişli Belediye Başkanlığı da yapan Fatma Girik 14 yaşındayken adım attığı Yeşilcam'da 180 filmde başrol oynayıp güçlü karakteriyle herkesin gönlünde taht kurmuştu. Daha önce verdiği röportajda "Bu dünyayı sessiz sedasız gitmek istiyorum. Cenazemin de Menduh Ün'ün yanına defnedilsin istiyorum" diyen ünlü sanatçı  için yarın 10.00'da Şişli Belediyesinde, 11.00'de ise Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenecek iki törenin ardından Teşvikiye Camisi'nde öğle namazını müteakip cenaze namazı kılınacak. Fatma Girik'in cenazesi daha sonra Bodrum'a götürülerek, Memduh Ün'ün yanına defnedilecek. 

FATMA GİRİK KİMDİR?

Fatma Girik 12 Aralık 1942 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Cağaloğlu Kız Lisesi'ni bitirdi. 1957 yılında ilk baş rolü olan, yönetmenliğini ve senaristliğini Seyfi Havaeri'nin yaptığı Leke'ydi. Leke'yi oyuncu olarak adından bahsettirmeyi başaramadığı birkaç iddiasız yapım daha izledi. Fatma Girik'in performansıyla dikkatlerden kaçmayacağı film, Memduh Ün'ün yönetmenliğindeki 1960 yapımı Ölüm Peşimizde'ydi. Memduh Ün'le tanışıklığı Girik'in hayatındaki dönüm noktalarından biri oldu. 1989-1994 yılları arasında Şişli Belediye Başkanlığı yaptı. Siyaset ve oyunculuğun dışında kısa bir dönem televizyon ekranlarında Söz Fato'da adlı bir programın sunuculuğunu da yapmıştır.

Sanat Dünyasını yasa boğan acı kaybın duyulması sonrası ünlü oyunculardan ve siyasetciler peş peşe açıklamalar geldi.

Cüneyt Arkın:

Bağıra bağıra ağlamak geliyor içimden...Yüreğim yanıyor, büyük bir parçam gitti...Gözümün önünde mavi, yiğit bakışları... Öyle zarif bir kadındı ki..."

Hülya Koçyiğit: 

Çok büyük büyük acı içindeyim. İnanamıyorum hala. Fatma gerçekten canım ciğerim arkadaşım değil tüm Türkiye'nin sevdiği çok çok büyük bir sanatçıydı. Büyük bir kayıp.

Göksel Arsoy: 

Onun kadar sevecen, iyi bir sanatçıya ben rastlamadım. Bu haber beni şoke etti. Allah rahmet eylesin, nur içinde yatsın. Onu sevenler kalplerinde yaşatacaktır, Fatma Girik ölmez.

Orhan Gencebay: 

Son derece üzgünüm.Gerçekten çok büyük bir kayıp. Türk sinemasına en büyük emekleri veren en büyük örneklerden biriydi. Allah gani gani rahmet eylesin.

Perihan Savaş:

Herkesin ablasıydı. Gerek Yeşilçam'da gerekse belediye başkanlığı ve TV programı yaptığı dönemde herkesi kucakladı, herkesin yardımına elinden geldiğince koştu. Onda ego diye bir şey yoktu. Onu herkes sanıyorum ki abla olarak büyük bir sevgiyle bağrına bastığı insanlar hatırlayacak. 

Bahar Öztan: 

Şahsına münhasır muhteşem bir insandı. Hayat böyle bir şey. Bugün varız yarın yokuz. Çok değerliydi. Güzel bir film çekmiştik, Kanlı Nigar diye. Hepimize kol kanat germiştir. Yeri doldurulamayacak bir insandı Fatma abla.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

Sanat ve siyaset dünyamızın usta ismi Fatma Girik’in vefatından dolayı büyük üzüntü duydum. Topluma ayna tutan eserleriyle ve siyasetteki duruşuyla gönüllerde taht kuran Şişli eski belediye başkanımız Fatma Girik’e Allah’tan rahmet diliyorum. Ülkemizin başı sağ olsun!

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: 

Sinemamızın unutulmaz filmlerinin büyük oyuncusu Fatma Girik'e Allah'tan rahmet diliyorum. Sinemamızın, sevenlerinin ve ailesinin başı sağ olsun.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: 

Sinemamızın usta oyuncusu #FatmaGirik hanımefendiye Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine sabırlar diliyorum. Geride bıraktığı güzel eserleriyle anılmaya devam edecek. Hepimizin başı sağ olsun.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: 

Yeşilçam’ın usta isimlerinden Fatma Girik'e Allah’tan rahmet ailesi, sevenleri ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: 

Türk sinemasının kıymetli isimlerinden Fatma Girik'in vefatını üzüntüyle öğrendim. Ülkemiz sinemasının bir dönemine damga vuran sanatçımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine sabır diliyorum. Halkımızın ve Türk sinemasının başı sağ olsun.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: 

Sinemanın unutulmaz isimlerinden Fatma Girik'in  Vefat haberini üzülerek öğrendim.
Kendisine Allah'tan rahmet; yakınlarına, sevenlerine ve sanat dünyamıza başsağlığı diliyorum.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik:

Sinemamızın değerli sanatçılarından #FatmaGirik’i kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Asla unutmayacak bir sanat mirası bıraktı. Fatma Girik’e Allah’tan rahmet diliyoruz. Herkesin başı sağ olsun. (Kaynak:Hürriyet-Ensonhaber)

- Haber Hürriyeti, 3. Sayfa bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/9218351/fatma-girik-yasamini-yitirdi