Diyanet-Sen Genel Başkanının istifası

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Ali Güldemir'in istifası ve ardından ortaya atılan iddialarla ilgili Yargıtay'dan açıklama geldi.  

Güldemir, 11 Ocak'da görevinden istifa etti. Sendikadan yapılan açıklamada, Güldemir'in ''yaklaşık iki yıldır yürüttüğü Diyanet-Sen Genel Başkanlığı görevinden gördüğü lüzum ve geleceğe dair başka planlamaları nedeniyle istifa ettiği'' belirtildi.

Bazı basın yayın organlarında Güldemir'in ''memuriyetten atıldığı için sendikadaki görevinden ayrılmak zorunda kaldığı'' öne sürüldü. Bu haberlerde Güldemir'in Yargıtay Başkanlığı mescidinde görevli imam olduğu bilgisi de yer aldı. 

Yargıtay: ''Sendika yöneticiliği nedeniyle fiilen ayrılmıştır''

Yargıtay Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada ise iddialar konusunda şu bilgilere yer verildi:

''Bazı internet siteleri ile sosyal medya hesapları üzerinden gündeme gelen, Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Ali Güldemir’in Yargıtay Birinci Başkanlığı Mescidi imam hatipliği görevinden ve memurluktan ihraç edildiğine ilişkin haberler hakkında kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Yargıtay Birinci Başkanlıkta görev aldığı bildirilen Mehmet Ali Güldemir, imam hatip göreviyle 19.08.2015-14.02.2019 tarihleri arasında Yargıtay Ek Binası’nda görev almış olup, 14.02.2019 tarihinde sendika yöneticisi seçilmesi sebebiyle bu görevinden fiilen ayrılmıştır. İlgilinin o tarihten bugüne Yargıtay ile hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır.''

Açıklamada, Güldemir'in memuriyetten atıldığı iddialarına ilişkin bir bilgi yer almadı. 

Yeni genel başkan Yıldız oldu

Diyanet-Sen genel merkez yönetim kurulu da bugün toplanarak yeniden görev dağılımı yaptı. 

Bu kapsamda, Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Yıldız, Diyanet-Sen’in yeni genel başkanı oldu.

- Haber Hürriyeti, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/9103592/diyanet-sen-genel-baskaninin-istifasi