Kazakistan'da protestocuları tasfiye edin emri

Nurdan Mısırlıoğlu / Ajans Bizim / Kazakistan / Nur-Sultan

Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, güvenlik personeline daha fazla rahatsızlık olması durumunda uyarı yapmadan ateş açmasını emrettiğini belirtti.  

Tokayev, eski Sovyet ülkesinde günlerdir süren aşırı şiddetli protestoların ardından televizyonda ulusa sesleniş konuşmasında, huzursuzluktan kanıt göstermeden yabancı eğitimli ''teröristleri'' sorumlu tuttu ve onlara karşı ölümcül güç kullanımına izin verdiğini söyledi.

Teslim olmayanların "yok edileceğini" söyleyen Tokayev, diğer bazı ülkeler tarafından protestocularla görüşme çağrılarını ''saçma'' olarak nitelendirdi ve ''Suçlularla, katillerle ne tür pazarlıklar yapılabilir? Silahlı ve eğitimli suçlularla uğraşmak zorunda kaldık'' dedi.  

Akaryakıt zammının yol açtığı protestoların merkez üssü Almatı'ya 20 bin kadar "haydut"un saldırdığını ve devlet mülkünü yok ettiğini belirten Tokayev, Rusya ve komşu ülkelerden gönderilen barış güçlerinin Kazakistan'ın talebi üzerine geldiğini ve güvenliği sağlamak için ülkede geçici olarak bulunduğunu kaydetti.  

Tokayev, konuşmasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e asker gönderdiği için; Çin, Özbekistan ve Türkiye liderlerine yardımlarından dolayı teşekkür etti.

- Haber Hürriyeti, 3. Sayfa bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/9035471/kazakistanda-protestoculari-tasfiye-edin-emri