Evden çıkan aşısızlar tutuklanacak

Nurdan Mısırlıoğlu / Ajans Bizim / Filipinler / Manila

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, enfeksiyonların 3 ayın en yüksek seviyesine ulaşması nedeniyle Covid-19 aşısı yaptırmayan kişilerin evde kal talimatlarına uymamaları halinde tutuklanmasını emretti.  

Duterte, televizyonda ulusa sesleniş konuşmasında, hükümet yetlililerinden aşısız insanları aramalarını ve evlerine kapatılmış olduklarından emin olmalarını istediğini söyledi.

Duterte, "Eğer reddederse, evinden dışarı çıkıp toplumu dolaşırsa, dizginlenebilir. Reddederse, yetkili artık inatçı kişileri tutuklama yetkisine sahiptir" dedi.

Talimatını onaylamayanları kendisine dava açmaya davet eden Duterte, ''Her Filipinli'nin güvenliğinden ve esenliğinden sorumluyum" dedi.

Henüz aşılanmamış çok sayıda Filipinli karşısında "dehşete düştüğünü" ifade eden Duterte, ''Virüs  toplumumuzda, ülkemizde ve dünyada dört nala yayılıyor. Eğer aşı olmazsan herkesi tehlikeye atıyorsun" diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı, Covid-19'un Omicron varyantının neden olduğu enfeksiyonlar da dahil olmak üzere, Filipinler'deki günlük koronavirüs enfeksiyonlarının dün itibariyle 17 bin 220 vakayla 26 Eylül'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını bildirdi.  

Geçen yılın sonunda110 milyon nüfuslu  ülkede  49,8 milyon kişi tam olarak aşılanmıştı  ve koronavirüs aşıları isteğe bağlı. Başkent Manila'da mevcut kurallara göre aşısız kişiler evlerinden ancak zorunlu hallerde çıkabiliyor.

- Haber Hürriyeti, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/9035404/evden-cikan-asisizlar-tutuklanacak