Demokrasi ve Kahramanlık Ödülleri sahiplerini buldu

İzmir Demokrasi Üniversitesi’nin geleneksel hale getirdiği, Şehit Polis Memuru Fethi Sekin ve Şehit Mübaşir Musa Can anısına düzenlenen anma programı ve IV. Demokrasi ve Kahramanlık Ödül Töreni 6 Ocak Perşembe günü gerçekleştirildi. Törene İzmir İl Protokol Üyeleri, kamu kurum amirleri, Türkiye Muharip Gaziler Derneği İzmir 2. Bölge Karşıyaka Şubesi’nde gaziler, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Şehitlerimiz ruhuna Kur’an-ı Kerim tilavetinin yapıldığı törende İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, 5 yıllık genç bir üniversite olarak farkındalığı yüksek, milli değerleri ferdi değerlerin üstünde tutan, demokrasi uğruna kahramanlık gösterenlerin unutulmamasını sağlayan ve genç kuşakta bu anlamda milli bilinç oluşturmayı hedefleyen bu programı geleneksel hale getirmelerinin gururunu yaşadıklarını belirtti. Şehit Polis Memuru Fethi Sekin ve aynı saldırıda şehit olan mübaşir Musa Can’ı anma programı kapsamında vermeye başladıkları Demokrasi ve Kahramanlık Ödülü’nü çok önemsediklerini, gençlerin vatanı uğruna canını feda eden kahramanlarımızı tanımasını istediklerini, bu nedenle özellikle son yıllarda ülkemizin güvenliğini hedef alan saldırılara karşı kahramanlık gösteren Türk Silahlı Kuvvetleri ve Polis Teşkilatına ödül verdiklerini ifade etti. 2022 yılında ise, İzmir Demokrasi Üniversitesi Senatosu tarafından, ülke gündemine bağlı olarak, milletimizin birliği, dirliği ve refahı için mücadele eden sağlık çalışanları ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’ye verilmesinin uygun görüldüğünü açıkladı.

Törende Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper tarafından IV. Demokrasi ve Kahramanlık Ödülü, ilk COVID-19 vakasının açıklandığı günden itibaren COVID-19 küresel salgını ile mücadele eden sağlık çalışanları adına İzmir İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Burak Öztop’a takdim edildi.

Törene katılan İzmir İl Sağlık Müdürü Öztop, İzmir Demokrasi Üniversitesi Senatosunun takdirleriyle bu ödüle layık görülmekten dolayı gurur duyduklarını, sağlık çalışanlarının son iki yılda çalışma şartlarının dikkati çekmekle birlikte, her zaman çok büyük bir özveriyle çalıştıklarını ifade etti.

Törende, IV. Demokrasi ve Kahramanlık Ödüllerine layık görülen Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Anonim Şirketi adına Genel Müdürü Sayın Prof. Dr. Temel Kotil ile yapılan görüşmelerde, ödül takdiminin ileriki bir tarihte İzmir Demokrasi Üniversitesi’nde öğrencilere yönelik bir dizi etkinlik ile birlikte gerçekleştirileceği açıklandı.

Program sonunda sağlık çalışanları, gaziler, öğretim üyeleri ve öğrencilerle yapılan toplu fotoğraf çekiminde Türk Bayrağı’nın açılışı büyük coşku yaşattı. Program, şehitlerimizin ruhu için verilen hayır ikramı ile son buldu.

- Haber Hürriyeti, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/9033342/demokrasi-ve-kahramanlik-odulleri-sahiplerini-buldu