İmamoğlu: ''Sesi kötü çıkan hiçbir tarafa bakıp, vaktimizi boşa harcamayız''

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / İSTANBUL

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, ''Kim hangi gündeme çekmek isterse istesin; bizim gündemimiz, bizim yüzümüzün dönük olduğu 16 milyon insanımızdır. Sesi kötü çıkan hiçbir tarafa bakıp, vaktimizi boşa harcamayız'' dedi.

İmamoğlu, Başakşehir Veri Laboratuvarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, çalışmalarını, şeffaflığı talep eden bir toplumun istekleri doğrultusunda şekillendirmeyi istediklerini belirtti. İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Açık veriler, şehrin sorunlarını çözmeye, şeffaflığı arttırmaya, yerel yönetimin vatandaşla olan ilişkisini güçlendirmeye dönük de önemli bir yöntem. Bu yönüyle sürecimizi daha da güçlendireceğine inandığımız bir veri merkezinin, bir veri laboratuvarının oluşturulması da bu yolculukta önemli adımlardan bir diğeri haline gelecek. Burası sayesinde girişimcileri destekleyeceğiz. İhtiyaçlara uygun proje üretebilmelerine sağlıklı bir altyapı oluşturacağız ve biz, onlarla bir arada olacağız. Onları destekleyeceğiz. Bu sebeple ‘Zemin İstanbul Veri Laboratuvarı’ ve daha sonra diğer ilçelerde de açacağımız teknoloji merkezleri, tümüyle aslında bu süreçlere hizmet ediyor olacak.” 

Türkiye’nin yüksek teknoloji konusunda hak ettiği yerde olmadığı tespitinde bulunan İmamoğlu, “Yüksek teknolojiye, ülke olarak yatırım yapmadık. Bu ülkenin bana göre, dünyada sayılı, muazzam bir genç nüfusunun olduğunun altını çizerek, o gençlerin de bu yolculukta varlıklarını güçlendirecek bir altyapıyı ne yazık ki oluşturamadık. Ve belki de en sıkı, en acı beyin göçünü biz bu alanda yaşıyoruz'' diye konuştu. 

Teknoloji alanının özgürlük isteyen bir mecra olduğunu ifade eden İmamoğlu, “Asla baskıcı bir ortamı kabul etmez. Orada özgür kalmalılar, üretmeliler, dayanışma içinde olmalılar, maksimum iletişimde olmalılar. Orada önyargı yoktur, orada bilim vardır, akıl vardır, başka bir şeyin devreye girmesini asla kabul edemezler, etmezler'' dedi. 

''Türkiye'ye bu yakışmaz''

Etkinliğin ardından, Arnavutköy’de yapımı bitmek üzere olan Halk Ekmek Fabrikası’na gideceğini belirten İmamoğlu, şunları söyledi:

“Tabii ki bu tür teknolojik tesisler yapılmalı ama bugün ülkemizin ve şehrimizin ekmeğe muhtaç olduğu bir gündemi ve dönemi yaşadığımız için bu yatırımı yapıyoruz. Bu ıskalanmamalı. Bu ülkenin bu sorunu halletmeliyiz. Bu bizim sorumluluğumuz, vazifemiz. Ama bu gündemden de bir an önce sıyrılmalı ve sizin gibi kıymetli genç beyinlere, genç nüfusa bu ülkeyi emanet etmeliyiz. Aksi takdirde bu çağı kaçırırsak, milletimize, 100 yıllık Cumhuriyetimize, binlerce yıllık geçmişimize ihanet etmiş oluruz. Türkiye’ye bu yakışmaz. Türkiye Cumhuriyeti gençliğine bu yakışmaz.” 

''İstanbul'un gençliği İstanbul'un enerjisidir''

“Verinin gücüyle, İstanbul’u geleceğe sizlerle taşıyacağız” diyen İmamoğlu, şöyle konuştu: 

“Girişimi geliştirecek olan, yarınlara taşıyacak olan, daha güçlü kılacak olan siz kıymetli genç arkadaşlarımızsınız. İstanbul'un gençliği, İstanbul’un enerjisidir. İstanbul'un gençliği, İstanbul'un teminatıdır. İstanbul'un gençliği, İstanbul’un geleceğe dönük yüzüdür, vizyonudur. Biz bunu biliyoruz. Size güveniyoruz. Yaptığımız bütün adımlar, girişimler, inanın sizlere olan güvenimizin karşılığıdır, heyecanıdır.

Bunu yapmaya devam edeceğiz. Kim hangi gündeme çekmek isterse istesin; bizim gündemimiz, bizim yüzümüzün dönük olduğu 16 milyon insanımızdır. Sesi kötü çıkan hiçbir tarafa bakıp, vaktimizi boşa harcamayız. Vaktimizi sizlerle harcayacağız. Geleceğimiz için harcayacağız.''

İmamoğlu, İBB ve bütün kamu kuruluşlarının her şeyinin halka ait olduğunu ifade ederek, ''İstanbul Senin’ kelimesinin karşılığı bu. Burası sizin ama tek fark var, tek başına sizin değil; 16 milyon insanın. ‘İstanbul Senin’ uygulamasını da burada özellikle gençlere emanet etmek istiyorum. Çünkü, ‘İstanbul Senin’ uygulamasını da sizlerle geliştirmek istiyoruz, büyütmek istiyoruz'' dedi. 

Veri laboratuvarının amacı

Laboratuvar; veri ve yapay zeka alanında kurumların, öğrencilerin ve ilgili uzmanların, iş birliği yapması, makine öğrenme alanında çalışmalar gerçekleştirmesi amacıyla kuruldu. 

Veri laboratuvarının bileşenleri arasında; “Büyük Veri Depolama ve İşleme”, “Gerçek Zamanlı Besleme”, “Veri Görselleştirme”, “BI, Raporlama ve Görselleştirme”, “Analitik”, “ETL/ELT Veri Entegrasyonu”, “Veri Keşfi” ve “Veri Yönetimi” yer alacak. Merkezde; “Yapay Zeka ve Uygulamaları”,   “Veri Bilimi ve Mühendisliği Programları”, “Coğrafi Bilgi Bilimi Programı”, “Büyük Veri Teknolojileri Programı”, “İş Analitiği Programı” ve “Makine Öğrenmesi ve Derin Öğrenme Programı” eğitimleri verilecek.

- Haber Hürriyeti, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/9031133/imamoglu-sesi-kotu-cikan-hicbir-tarafa-bakip-vaktimizi-bosa-harcamayiz