Kuzey Kore yine füze fırlattı, bölgede endişe arttı

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Güney Kore / Seul

Güney Kore'nin cumhurbaşkanlığı ulusal güvenlik ekibi acil durum konferansı düzenliyor, gerilimi çözmek için müzakerelere geri dönme çağrısında bulunuyor; Japonya, roket testlerinin devam etmesinin 'üzücü' olduğunu söyledi

The Time of Israil'in haberine göre, Güney Kore ve Japonya, Kuzey Kore'nin, yaklaşık iki ay aranın ardından, Çarşamba günü, açık denizi inen şüpheli bir balistik füze ateşlediğini duyurdu. İki ülke yönetimi, 2022'nin ilk günlerinde gelen bu tür füze atışının Pyongyang'ın nükleer silahlardan arındırma müzakerelerine yeniden katılmakla ilgilenmediğinin bir işareti olduğu kanısında.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kuzey Kore'nin Çarşamba sabahı doğu sularına şüpheli bir balistik füze ateşlediğini söyledi. Güney Koreli ve ABD istihbarat yetkililerinin fırlatma hakkında daha fazla bilgi analiz etmeye çalıştıklarını söyledi.

Güney Kore cumhurbaşkanlığı ulusal güvenlik ekibinin üyeleri, acil bir video konferansla toplandılar. Cumhurbaşkanlığına göre, füze ateşlemesine yönelik endişeler dile getirildi ve Kuzey Kore ile müzakerelere devam etmenin gerginliği çözmek için önemli olduğunu söyledi.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida gazetecilere yaptığı açıklamada, "Kuzey Kore'nin geçen yıldan beri füze ateşlemeye devam etmesini gerçekten üzücü buluyoruz" dedi.

Kishida, şüpheli füzenin nereye indiği, herhangi bir hasar olup olmadığı ve ayrıntıların henüz mevcut olmadığını söyledi. Yetkililere, şüpheli füzenin uçup düştüğü bölgedeki gemi ve uçakların güvenliğini teyit etmeleri talimatını verildi. 

Eylül ve Kasım ayları arasında Kuzey Kore, uzmanların ekonomik yaptırımlardan kurtulma umuduyla rakiplerine nükleer güç devleti olarak kabul etmeleri için daha fazla baskı uygulama girişimi olarak adlandırdıkları bir dizi silah testi gerçekleştirdi. Test edilen silahlar, denizaltından fırlatılan bir balistik füze ve gelişimsel bir hipersonik füze içeriyordu. Kasım ayı başlarındaki topçu atış tatbikatlarından bu yana Kuzey Kore, Çarşamba günkü yapılan atışa kadar test faaliyetlerini durdurmuştu.

Biden yönetimi defalarca, Kuzey Kore ile herhangi bir yerde ve herhangi bir zamanda ön koşul olmaksızın nükleer diplomasiyi sürdürmeye açık olduğunu söyledi. Kuzey şimdiye kadar ABD düşmanlığının değişmediğini söyleyerek bu tür teklifleri reddetti.

Eski Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in Salı günü yaptığı yeni yıl konuşmasında, beş yıllık görev süresi Mayıs ayında sona erene kadar Kuzey Kore ile ilişkileri yeniden kurmanın ve Kore Yarımadası'nda barışı teşvik etmenin yollarını aramaya devam edeceğini söyledi. Yakın zamanda, düşmanlıkları azaltmanın bir yolu olarak 1950-53 Kore Savaşı'nı sona erdirmek için siyasi, sembolik bir deklarasyon için bastırdı.

Kuzey Kore'yi nükleer programından vazgeçmeye ikna etmeyi amaçlayan ABD önülüğündeki diplomasi, sınırlı bir nükleer silahsızlandırma adımı olan ana nükleer kompleksini dağıtması karşılığında Kuzey'e ne kadar yaptırım indirimi sağlanacağı konusundaki tartışmalar nedeniyle 2019'da çöktü. Kim, ülkesinin ekonomisi COVID-19 pandemisi, ABD liderliğindeki kalıcı yaptırımlar ve kendi yanlış yönetimi nedeniyle büyük gerilemelere maruz kalmasına rağmen, o zamandan beri nükleer cephaneliğini genişletmekle tehdit etti.

Ewha'da profesör olan Leif-Eric Easley, "Kuzey Kore, nükleer silahlardan arındırma görüşmelerine istekli olduğunu veya bir savaş sonu deklarasyonuna ilgi duymak yerine ne Omicron varyantının ne de yerel gıda kıtlığının saldırgan füze gelişimini durduramayacağının sinyallerini veriyor" dedi. Seul'deki üniversite.

Seul'deki Kuzey Kore Araştırmaları Üniversitesi'nde profesör olan Kim Dong-yub, Kuzey Kore'nin hipersonik füzeyi veya yüksek manevra kabiliyetine sahip ve düşük yörüngeli bir uçuşla nükleer yetenekli bir KN-23 füzesini test etmiş olabileceğini söyledi. Kuzey Kore'nin askeri yığma planlarıyla büyük olasılıkla ilerleyeceğini söyledi. 

Kuzey Kore'nin son füze fırlatma eylemi, Kim Jong Un'un geçen hafta yüksek profilli bir iktidar partisi konferansında ABD veya Güney Kore'ye yönelik herhangi bir yeni politika açıklamadan askeri kapasitesini daha da artırma sözü vermesinin ardından geldi. Konuşmasında daha çok iç işlerine yer veren Kim'in dış politikaya fazla değinmemesi silahlanma konusunun ikinci plana itilebileceği yorumlarına neden olmuştu. 

- Haber Hürriyeti, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/9023575/kuzey-kore-yine-fuze-firlatti-bolgede-endise-artti