2021'in 10 portresi: Şaşkınlık içindeyim!

Gürel Yurttaş
Gürel Yurttaş

Ömrümüzden bir yıl daha gitti. Gitti derken, bende iz bıraktı da gitti! "Neden iz bıraktı" diye merak ediyorsanız eğer; yazının devamını okuyun yeter! Aslında bende iz bırakanlar insanlar oldu. Bu insanlardan ilk 10'unu buraya aldım; yaptıklarına da şaşırıp kaldım.

1-Recep Tayyip Erdoğan

Son 20 yıldır olduğu gibi yine 1 numarada. Şurası inkar edilemez bir gerçek ki; Türkiye'nin gelmiş geçmiş en başarılı politik lideri. Bundan önceki Süleyman Demirel'di. Ama o 6 defa gitmiş, 7 defa gelmişti. Erdoğan hiç gitmedi; hep zirvede kalmayı bildi. Hitabet gücüyle taraftarlarını etkilemeye devam etti. Ne derse desin; milyonlarca insan hep takdir etti. Örneğin; dolar 18 liraya çıkınca "Bize ne dolardan" deyince de alkışlandı, dolar 1 gecede rekor kırarak düşünce "Nasıl düşürdük" deyince de alkışlandı. Hep alkışlandı yani; muhalefet edeni çok olsa da yerini korumayı bildi. Demirel yaşayıp da görseydi acaba ne derdi?

2-Sergen Yalçın

Rüzgar gibi geçti. Beşiktaş'ın başına getirildiğinde "Erken olmadı mı, bakalım başarılı olacak mı?" diye düşünürken, Süper Lig'de fırtına gibi esti. Saha kenarındaki duruşu, hakemlerle diyalogu, taraftarlarla ilişkisi, futbolculara bakışı enteresandı, daha ilk sezonunu çifte kupayla kapatması büyük başarıydı. "Vay canına, ilk yılında böyleyse sonraları neler yapacak" derken... Üstelik takımı dünyaca ünlü yıldızlarla da takviye edilmişken... Zirveden hızla dibe indi! Takımı tanınmayacak hale geldi, sonunda da bırakıp gitti. Hem başarısı, hem de başarısızlığı ile iz bıraktı, bakalım Türk futbolunda bir başka örneği daha yaşanacak mı?

3-Bekir Pakdemirli

Cumhuriyet döneminde hiçbir Tarım ve Orman Bakanı, bu kadar konuşulmadı. Çünkü hiçbir Tarım ve Orman Bakanı'nın döneminde bu kadar olay yaşanmadı. Hele de Marmaris, Bodrum, Milas, Manavgat ve diğer yerlerdeki orman yangınları. Türkiye'nin ciğerleri cayır cayır yanarken, hep ekrandaydı. Yangın söndürme uçağı, helikopter, oydu, buydu derken, Türkiye gözleri yaşlı bir şekilde izledi televizyonlardan ormanların yok olmasını. Ayrıca... Çiftçi de şikayetçi. Aldırmadı, oradan oraya koşup durdu, habire konuştu. Sonuçta 10 Temmuz 2018'den beri bakan. Ne kadar başarılı baktığı da ortada! Baka baka geçirdi 1 yılı daha!

4-Şahan Gökbakar

Orman yangınları demişken Şahan Gökbakar'ı atlarsak ayıp olur. Şahsen ben Recep İvedik filmlerini izlememiştim. İlk filmine şöyle bir bakmıştım da içim kalkmıştı, devamını getirememiştim. Ama Marmaris'te ormanlar yanarken çırpınışlarını, canını dişine takmasını, oradan oraya koşmasını, ağaçlarla birlikte yüreğinin de yanmasını gözlerinin yaşlarına eşlik eder izledim. Baktım ki adamın canlandırdığı Recep İvedik tiplemesiyle hiç ilgisi yok, bir hazine mübarek; konuşmasıyla, aklıyla. Hakikaten bende en derin iz bırakanlardan biri oldu. Sonra oturup Recep İvedik filmi izledim, içim de kalkmadı. Helal olsun Şahan, 10 tam puan!

5-Ekrem İmamoğlu

Zaten İstanbul seçimini iki kez kazanması başlı başına olaydı, görevinde geçirdiği son bir yılda da her adımı olay oldu. Belediye meclisinde muhalefetin sayısının çokluğuna rağmen bildiği doğrularda mücadele etmesi ve asla geri adım atmaması başarı hanesine yazıldı. Anlaşılan o ki hükümet de rakip olarak gördüğünden olacak kendisini hedef aldı. İlk kez işbaşındaki bir hükümetin bir belediye başkanıyla böylesine bir mücadeleye girmesi iz bırakmasının da kanıtıydı. Kanal İstanbul çıkışları, taksi plakalarındaki ısrarı, cesurca halkın arasına karışıp, kendisine laf atanlara bile diyaloga girmesi de başarısıydı. Bir alkış fazla mı?

6-Ali Koç

Beşiktaşlıyım. Hem de sonradan olma değil, doğuştan. Ama futbolda rekabeti sever, özellikle 3 büyüklerin centilmence mücadele etmesini isterim. Ne yalan söyliyeyim, Ali Koç başkan seçildiğinde sevinmiştim. Efendi, temiz yüzlü, medeni, hoşgörülü, iyi kalpli birisi olduğuna inandığım kişinin Fenerbahçe'ye de Türk futboluna da kişilik kazandıracağına, fair play katacağına, barışı sağlayacağına emindim. Ancak enteresandır; ne yaparsa yapsın takımı bir türlü başarılı olamadı. Hocaysa hoca, transferse transfer, paraysa para... Fenerbahçe oldu alabora! Sahiden de şaşkınlık içindeyim, Ali Koç'daki eksik ne acaba?

7-Ebrar Karakurt

Voleybol Milli Takımı, geçen bir yılda ömrümüze mutluluk kattı. Hele de fidan boylu, kısa pembe saçlı, etkili oyunuyla Ebrar Karakurt! Hayranlığım daha da arttı. Sonra büyük bir cesaretle cinsel tercihini açıklamaz mı? "Eyvah, şimdi yerden yere vurulacak" derken; LGBT hareketinin hiç de hoş karşılanmadığı ülkemizde eleştiriden çok destek alması yılın şaşırtan olayıydı. Dik duruşlu bir cesurdu. Şimdi sık sık ekrana gelen şampuan reklamlarında görüyorum onu; "Dedim olabilir" diyerek bitiyor her bölümü. Ben de ister istemez ikide bir "Dedim olabilir" diyorum; kendime de şaşıyorum. Ebrar, seni alkışlıyorum.

8-Ertuğrul Özkök

İster sevin, ister sevmeyin; Türk basınına adını silinmeyecek bir şekilde yazdırdı. Rekor kırarak 20 sene genel yayın yönetmenliği yaptığı Hürriyet'te atılan başlıkların hala zaman zaman gündeme gelmesi bunun kanıtı. Sonra yazarlığa geçti, yine herkese kendisinden bahsettirdi. Pantolonu, ceketi, gözlükleri, konuşma şekli, yurt dışında içtiği şarabın cinsi, kadınlara yönelik sözleri... Hepsi acaba bir gündemde kalma hilesi miydi? Hile mile, gündemde kaldı mı, kaldı. Hürriyet'ten ayrılması bile yılın olayı olarak kayıt altına alındı. Artık bitti, derken sosyal medyadaki yazılarıyla yine gündemde, yurt dışında espresso içememesini yazması yine olay olmadı mı?

9-Uğur Şahin

Koronavirüs kahramanı. Daha doğrusu milyarderi! Eşi Özlem Türeci (Eşi onun soyadını kullanmıyor sanırım) ile birlikte "Koronavirüs aşısını bulan 2 Türk" olarak hayatımıza girdi. Şirketi Alman da olsa, Türkçeyi fazla kullanmasa da, eşi Türkçe hiç konuşmasa da, hatta yurt dışında Alman olarak tanınsa da biz Türk dedik mi; Türk'tü! Paraya para demedi. 1 aşı, derken 2. doz aşı... Dur durak bilmedi, 3 de lazım dedi, şimdi 4'e koşuyor! Her aşıda servetlerine servet katılıyor! İlk zamanlarda ben de gurur duyuyordum kendisiyle ama şimdi ne diyeyim? Yoksa "daha çok para, daha çok para" diyenlerin arasına o da mı katıldı, hakikaten şaşkınlık içindeyim.

10-İbrahim Irmak

İşte beni en çok şaşırtan insan! Yılın adamı! Çok eskilerden karşı karşıya gelmiş olabiliriz ama son tanışıklığımız telefonda oldu. "Bizim Haber Hürriyeti'ne yazar mısın?" dedi, "Tamam" dedim. Baktım ki sıradan bir site değildi bu; seve seve kabul ettim. Özel günlerde gazete çıkarmasını da takdir ettim. "Herhalde bir ekibi var" dedim, tek başına olduğunu öğrendim. "O zaman sanırım dev gibi bir adam, bu kadar yürekli olduğuna göre" derken... TSYD seçiminde gördüm kendisini, sesini duymasam tanıyamazdım, bu kadar yani. İri kıyım babayiğit, Zaloğlu Rüstem gibi birini beklerken karşımda minyon tipli, zayıf bir ademoğlu! Helal olsun sana, tek kişilik ordu!

Gürel Yurttaş / [email protected]

- Haber Hürriyeti, Gürel Yurttaş tarafından kaleme alındı
https://www.haberhurriyeti.com/makale/8981445/gurel-yurttas/2021in-10-portresi-saskinlik-icindeyim