Aşısızlara kapılar kapadı

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Finlandiya / Helsinki

Finlandiya hükümeti, aşı olmamış yabancıların negatif test sonucu ibraz etse bile bundan böyle ülkeye girişlerine izin verilemeyeceğini açıkladı.

Finlandiya hükümetinin toplantısından sonra bir açıklama yapan İçişleri Bakanlığı, negatif test sonucuyla birlikte tam olarak aşılandığını ya da hastalanıp iyileştiğini kanıtlayan yabancılar ülkeye kabul edilecek.

Böylece 16 yaş üstü yabancıların ülkeye girişleri yasaklanırken sadece Finlandiya’da yaşayan yabancılar, diplomatlar ve “gerekli” bir işte çalışan yabancıların ülkeye girişine izin verilecek.

Finlandiya Sınır Güvenliği Teşkilatı Sözcüsü Tomi Kivenjuuri, “Hangi ülkeden olursa olsun herkes en fazla 48 saat önce alınmış bir negatif test sonucu ve tam olarak aşılandığını belirten belgeleri sunmak zorunda” dedi.

Finlandiya, geçen hafta 28 Aralık’tan itibaren her yolcunun, AB vatandaşı ve aşılı olsa bile negatif test sonucu ibraz etmesinin isteneceğini açıklamıştı.

Finlandiya hükümetinin bu yeni önlemi, ülkede baskın hale gelmeye başlayan Omikron alttürünün sebep olduğu vaka artışlarını önlemeyi amaçlıyor.

- Haber Hürriyeti, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/8971072/asisizlara-kapilar-kapadi