La Palma, 3 bin binayı yok etti

Nurdan Mısırlıoğlu / Ajans Bizim / İspanya / La Palma

İspanya'nın,  yemyeşil manzarası nedeniyle ''La Island bonita'' (Güzel Ada) olarak bilinen La Palma adasında,  3 bin binayı ve büyük tarım arazilerini yok eden yanardağın patlamaya başladıktan 3 ay sonra durduğu resmen ilan edildi.  

Duyuru, Afrika'nın kuzeybatı kıyılarında yer alan Kanarya Adaları'nın bir parçası olan küçük adadaki Cumbre Vieja yanardağından 10 günlük düşük seviyeli aktivitenin ardından yapıldı.

19 Eylül'de başlayan, erimiş kaya nehirleri yayan ve havaya zehirli gazlar içeren kül bulutları gönderen patlamayla doğrudan bağlantılı herhangi bir yaralanma veya ölüm olmadı.

Ancak başta La Palma'nın batı tarafında olmak üzere 1.345 evi, okulları, kiliseleri, sağlık merkezlerini ve çiftlik sulama altyapısını yok etti.

Patlamanın ilk günlerine ait dramatik görüntüler İspanyol televizyonunda defalarca yayınlandı ve bir kilisenin çan kulesini çökmeden önce saran yoğun bir duman bulutunu gösterdi.

Yavaş hareket eden lav, çoğu La Palma'nın turizmle birlikte ana geçim kaynağı olan muz tarlaları olan Atlantik'e doğru ilerlerken 1.250 hektar araziyi kapladı.

Sık sık depremlerin eşlik ettiği patlama, 1971'den bu yana La Palma'da ilk ve yaklaşık 83 bin nüfuslu adada kaydedilen en uzun patlama oldu.

Yaklaşık 7 bin kişi evlerinden tahliye edildi ve birçoğuna eşyalarını toplaması için sadece birkaç dakika verildi.

Bölgesel yetkililere göre, patlamadan kaynaklanan hasar 900 milyon avroyu aşabilir.

Patlama sırasında La Palma'yı birkaç kez ziyaret eden İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, felaketten sonra La Palma'nın yeniden inşasına yardım sözü verdi.

Uzmanlar, lav tarafından tahrip edilen araziyi temizlemenin ve binalardan ve yollardan büyük miktarda kül çıkarmanın birkaç yıl alacağı konusunda uyardılar.

Volkan, uzun bir süre boyunca nüfus için tehdit oluşturabilecek zehirli gazlar salmaya devam edecek. Lavın güvenli bir seviyeye soğuması da uzun zaman alacak.

Volkandan gelen lav, okyanusa döküldüğünde biri 44 hektar ve diğeri yaklaşık 5 hektar olmak üzere iki yeni yarımada yarattı.

- Haber Hürriyeti, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/8956838/la-palma-3-bin-binayi-yok-etti