Kabak lastikleri değiştirmeyen araç sahibine hapis cezası

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / İngiltere / Londra

Ölümcül kazaya karışan aracın sahibi kabak lastiklerini değiştirmediği ve aracın başkasına kullandırdığı için ''birinin ölümüne yardım'' suçlamasıyla 2,5 yıl hapse mahkum edildi. 

The Telgraph'ta yer alan habere göre, ''olağan dışı davaya'' konu olay şöyle gelişti:

31 yaşındaki Henry Reynolds, sahibi olduğu otomobilin arka lastiklerinin yasal sınıra yakın olduğu ve değiştirmesi gerektiği konusunda araç servisinden uyarıldı. Ancak, o, uyarıya rağmen  Mayıs 2018'deki ölümcül kazaya kadar lastiklerini değiştirmedi ve 7 bin mil yol katetti. 

Kazanın meydana gelişi

Kaza, Herts'teki Redbourn'daki St Albans Yolu üzerinde akşam 21:45'ten kısa bir süre sonra meydana gelmişti. 

O akşam aşırı derecede alkollü olan Henry Reynolds, birlikte bara gittiği arkadaşı 28 yaşındaki TJ Sam Quirke'nin arabayı sürmesine izin verdi. Kendisi de ön yolcu koltuğunda oturdu. 

Yağışlı bir akşamdı. Kendisi de alkollü olan Quirke, zaman zaman hız sınırını aşıyordu. Yapılan tespitlere göre 30 mil hız sınırı olan bir bölgeden 65-72 mil hıza çıkarak geçmişti. 

Aşırı hız, ıslak zemin ve kabak lastik frenlerin tutmasını engelledi ve 36 yaşındaki Winston Chau'nun kullandığı araca çarptı. Kazada Chau yaşamını yitirdi, annesi Cam Chau ise ciddi şekilde yaralandı. Winston Chau, annesini bir partiden aldıktan sonra evine götürüyordu. 

Geçen Kasım ayında, kaza sırasında otomobili kullanan TJ Sam Quirke, tehlikeli araç kullanmak ve ölümü neden olmaktan suçlu bulundu ve 5 yıl 3 ay hapse mahkum edildi. 

''Olağan dışı bir dava''

Henry Reynolds yönünden davayı sürdüren yargıç, soruşturma sonunda ''tehlikeli sürüş sonucunda ölüme yardım etmekten'' 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi. 

Kararını açıklayan Yargıç Michael Kay, Henry Reynolds'a Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenen düzenlemelere rağmen yasa dışı bir şekilde kabak lastikleri değiştirmediğini belirterek, ''Trafiğe çıkması uygun olmayan bir aracı kullanmayı sürdürdünüz. Üstelik tehlikeli bir aracı başkasının kullanmasına da izin verdiniz'' dedi. 

Yargıç Kay, avukatların, karardan önce emsal davaları dikkate alması gerektiği yönünde savunma yaptığını belirterek, ''Yüksek ya da düşük ceza olsun, tehlikeli araç kullanarak ölüme yol açmaya yardım ve yataklık etmeye yönelik hiçbir ceza yönergesi bulamadığını'' söyledi. Yargıç Kay, "Hiçbiri emsali bulunamıyor. Bu olağandışı bir dava ve ceza verme konusundaki zorluk da buradan geliyor'' dedi. 

- Haber Hürriyeti, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/8935864/kabak-lastikleri-degistirmeyen-arac-sahibine-hapis-cezasi