Erdoğan: “Türkmenistan ile ticaret hacmimizi 5 milyar dolara çıkartmakta kararlıyız”

Kumru Tulgar / Ajans Bizim / Türkmenistan / Aşkabat

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomik İş Birliği Teşkilatı Zirvesi için bulunduğu Türkmenistan’da Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile Oğuzhan Köşkü'nde baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi.

Erdoğan, görüşmelerin ve anlaşmaların imza töreni ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Tarihî ve kültürel ortaklığa dayalı stratejik iş birliğimize yeni bir ivme kazandırma konusunda  hemfikiriz" dedi.

Türkmenistan'ın bağımsızlığının 30. yıl dönümünü tebrik eden Erdoğan, Türkiye'nin Türkmenistan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan ve Aşkabat'ta ilk büyükelçilik açan ülke olduğunu hatırlattı. 

“Türkmenistan ile ilişkilerimizin ahdi zeminini daha da güçlendirdik”

Erdoğan ortak basın toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada ise Türkmenistan ile ticaret hacmini, ilk planda 5 milyar dolara çıkartmak üzere gerekli adımları atmak konusunda kararlı olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Kara ve hava yolu taşımacılığının yanı sıra enerji alanındaki iş birliğimizi geliştirmek amacıyla yapabileceklerimiz hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Tarihî ve kültürel ortaklığa dayalı stratejik iş birliğimiz çerçevesinde eğitim, kültür, gençlik ve spor gibi beşerî alanlardaki ilişkilerimize yeni bir ivme kazandırma konusunda da hemfikiriz.

Bugün imzaladığımız ortak bildiri, aynı zamanda 9 maddeden oluşuyor ve bu anlaşmayla birlikte kardeş Türkmenistan ile ilişkilerimizin ahdi zeminini daha da güçlendirdik. İnşallah yarın da Ekonomik İş Birliği Teşkilatı Zirvesi vesilesiyle, Kadirli Doğanım ile tekrar bir araya geleceğiz. Diğer dost ve kardeş ülke liderleriyle çerçevesindeki iş birliğimizi nasıl daha da ilerletebiliriz, bunları da tek tek kendileriyle görüşme fırsatını bulacağız."

Erdoğan'a Türkmenistan Devlet Nişanı verildi

Berdimuhamedov tarafından ''Türkmenistan Devlet İş Birliği Nişanı'' verilen Erdoğan, bundan duyduğu memnuniyeti şu sözlerle dile getirdi: 

“Ali nişana layık görülmem, ata yurdumuz Türkmenistan'a gerçekleştirdiğim resmî ziyareti taçlandırmıştır. Nişanın Türkiye Cumhurbaşkanı olarak şahsıma tevcihi karşılıklı saygı, anlayış ve ortak çıkarlar temelinde her alanda gelişen ilişkilerimizin somut bir tezahürüdür. Ülkelerimiz arasındaki dostluk ve karşılıklı muhabbetin yeni bir sembolü olarak gördüğüm bu nişanla kemik kardeşliğimiz bir kez daha perçinlenmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle büyük bir şerefle taşıyacağım Devlet İş Birliği Nişanı'nı almaktan duyduğum mutluluğu ifade ediyorum."

İmzalanan anlaşmalar

İki ülke arasında gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında imzalanan anlaşmalar ise şöyle:

"Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) ile Türkmenistan Televizyon, Radyo ve Sinemacılık Devlet Komitesi Arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı"nı, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ile Türkmenistan Televizyon, Radyo ve Sinemacılık Devlet Komitesi Başkanı Arslan Aşirov imzaladı.

"Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ile Türkmenistan Devlet Haber Ajansı Arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı", TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ile Türkmenistan Devlet Haber Ajansı Başkanı Merdan Gazakbayev tarafından imza altına aldı.

"Anadolu Ajansı (AA) ile Türkmenistan Devlet Haber Ajansı Arasında İş Birliği Anlaşması" Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serdar Karagöz ile Türkmenistan Devlet Haber Ajansı Başkanı Merdan Gazakbayev tarafından imzalandı.

"Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti ile Türkmenistan Hükûmeti Arasında Sağlık ve Tıp Bilimleri Alanında İşbirliği Anlaşması"na Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Türkmenistan Sağlığı Koruma ve İlaç Sanayi Bakanı Nurmuhammed Amannepesov imza attı.

"Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türkmenistan Türkmen Atları Devlet Birliği Arasında Atçılık Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı"nı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Türkmenistan Türkmen Atları Devlet Birliği Genel Müdürü Ahmed Berdiyev imzaladı.

İki ülke hükûmetleri arasındaki, "Ortak Türkmen- Türk Genel Eğitim Okuluna İlişkin Mutabakat Zaptı ve Yönetmelik", Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Sapardurdu Toyliyev tarafından imzalandı.

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Türkmenistan Merkez Bankası Arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı" ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkmenistan Merkez Bankası Başkanı Gadırgeldi Müşşikov tarafından imza altına aldı.

İki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında "Protokol Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı" Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Raşid Meredov tarafından imzalandı.

- Haber Hürriyeti, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/8422205/erdogan-turkmenistan-ile-ticaret-hacmimizi-5-milyar-dolara-cikartmakta-kararliyiz