İzmir Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı'na üyeliğini yeniledi

İzmir Büyükşehir Belediyesi sağlıklı kentler oluşturmak hedefiyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından başlatılan Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı'na üyeliğini sürdürüyor. 1987 yılında başlayan ve 5 yılda bir yenilenen ağın, 2019-2025 yılları arasını kapsayan dönem için üyelik koşullarını tamamlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’den kabul edilen 7 belediyeden birisi oldu. Ağ çalışmaları için üyelik sertifikası, 7 Ekim'de Ankara'daki Türkiye Belediyeler Birliği binasında düzenlenen törenle alındı.

Üyelik üçüncü kez yenilendi

İzmir Büyükşehir Belediyesi beş yıllık dönemlerle gelişen Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı’nın 5'inci döneminde (2009–2013) üyeliğe kabul edilerek  Avrupa'daki ilk seçilen kentlerden biri olarak çalışmalara başlamış, 2014-2018 yılları arasındaki dönemde de üyelikteki yerini almıştı.

6 ana temada çalışmalar sürdürülecek

 “Herkes için sağlığı ve refahı artırmak ve sağlık eşitsizliklerini azaltmak”, “Ulusal, bölgesel ve küresel seviyede örnek oluşturarak liderlik etmek” ve “DSÖ’nün stratejik önceliklerinin uygulanmasını desteklemek” doğrultusunda belirlenen 6 ana temada projeler geliştirip çalışmalarını sürdürecek. Belirlenen 6 ana tema içerisinde, "Şehirlerimizi oluşturan insanlara yatırım yapmak", "Sağlığı ve refahı iyileştiren kentsel yerler tasarlamak", "Sağlık ve refah için daha fazla katılım ve ortaklıklar oluşturmak", "Toplumsal refahı ve ortak mal ve hizmetlere erişimi iyileştirmek","Kapsayıcı toplumlar aracılığıyla barışı ve güvenliği teşvik etmek", "Gezegenimizi sürdürülebilir tüketim ve üretim uygulamalarını da kullanarak bozulmalardan korumak" konu başlıkları yer aldı.

- Haber Hürriyeti, Belediye bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/7964683/izmir-avrupa-saglikli-sehirler-agina-uyeligini-yeniledi