Ben Onun Yalancısıyım

Fehmi Atican
Fehmi Atican

Hemen herkesin dahil olduğu bir whatsapp grubu vardır, arada sırada süper saçma paylaşımlar gelir, ya da facebook, instagram gibi sosyal medya hesaplarında akla, mantığa sığmayacak saçma bilgilerin paylaşıldığına tanık oluruz.

Şifalı diye deve sidiği öneren mi dersiniz, bilgisayar animasyonunu gerçek sanıp paylaşan mı, yerçekiminin olmadığını düşünenler de vardır muhtemelen ama dünyanın düz olduğuna inanan bulmak hiç zor değil.

Sırf bu bilgi kirliliğinin üstesinden gelebilmek için oluşturulmuş siteler var.  Bakıyorlar ortaya atılana, araştırıyorlar işin aslı nedir öğrenmeye ve doğrusunu ortaya çıkarmaya çalışıyorlar.

Normalde bu mekanizmanın kişinin kendisinde olması gerekir, eğitim süreçlerinde bunun önemini kavrayamamış kişiler, kendi araştırmasını yapmaktansa kulaktan duyduğuna inanır. Bununla da kalmaz, kraldan çok kralcılık vardır ya onunla birleştirir. Kendi duyduğunun üzerine bir yalan daha koyar başkasına da anlatır. Ben onun yalancısıyım der.

Anlı seccadeye değiyor diye inandım der, bize öyle söylediler der, kandırıldık der, helallik ister.

Fizik dersinde matematik dersinde öğrendiğimiz formüllerin ispatları yapılırdı. Öğretmenim, bu formülün ispatı bizim ne işimize yarayacak diye sorduğumuzda, ispatın neden önemli olduğunun anlatılması gerekiyormuş şimdi daha iyi anlıyorum.

At izi it izine karışmasın diye var ispat, her duyduğuna inanma diye var ispat, yolsuzluk, hukuksuzluk olmasın diye var ispat.

Başkasının yalancısı olmamak için, araştırmayı ve bilgiye ulaşmayı öğrenmek gerekir. Eğitime yapılan terör saldırısının sebebi de söyledikleri yalana inanacak acizler yetiştirmek içindir.

Eğitimin pahalı olduğunu mu düşünüyorsunuz. İşte cehaletin bedeli!

Geldikleri gibi giderler lafının altında bir vizyon yatıyordu. Düşman geldi ve bir gün gitmeye karar verip gitmedi. Def edildi. Bu cahil ve karanlık zihniyetin yurdumuzdan def edilmesinin tek yolu eğitimdir.

Her birey en az kendisini eğitmekle mükelleftir.

- Haber Hürriyeti, Fehmi Atican tarafından kaleme alındı
https://www.haberhurriyeti.com/makale/7235314/fehmi-atican/ben-onun-yalancisiyim