Çin: Maraton yarışı felâkete dönüştü, 21 kişi öldü

Çin’de dün bir dağda düzenlenen bir maraton bir anda trajediye dönüştü ve yarışa katılanlardan 21 kişi öldü.

Maratonun ilk kilometreleri sorunsuz geçilirken 20’nci kilometreden sonra her şey kötüleşmeye başladı. Hava koşulları aniden bozuldu ve yollar geçilemez hale geldi. 

Yarışa katılan 172 kişiden 21’ hayatını kaybetti ve birçoğu da yaralandı. Belediye yetkilileri, ilk belirlemelere göre 20 kişinin hayatını kaybettiğini açıklarken daha sonra bir koşucunun daha cansız bedeni bulundu ve bilanço 21’e çıktı.

Yerel basın haberlerine göre, ölenler arasında ulusal çapta ünlü olan iki maraton koşucusu Liang Jing ve Huang Guanjun’un da bulunuyor.  Liang’ın antrenörü olan Wei Pulong, iki koşucunun hayatını kaybettiğini yarışı düzenleyenlerin teyit ettiğini söyledi.

Liang, son yıllarda Çin’de birçok maraton kazanmıştı. Sağır ve dilsiz olan Huang ise 2019’da Tianjin’de düzenlenen ulusal paralimpik oyunlarında erkeklerde işitme engellilerde şampiyon olmuştu.

Baiyin Belediye Başkanı Zhang Xuchen, yarışmaya katılanlardan bazılarının hastanede tedavi edildiğini ve ve bazı yarışmacıların da donma tehlikesi atlattığını belirtti. 

Belediye Başkanının verdiği bilgiye göre, koşunun 20 ve 31’inci kilometreleri arasında öğle saatlerine doğru birden hava koşulları değişti. Çok kısa bir sürede dolu ve dondurucu şiddetli bir yağmur yağmaya ve ardından şiddetli bir rüzgâr esmeye başladı. Hava sıcaklığı da aniden düştü. 

Bazı koşucuların yardım talebi üzerine bölgeye kurtarma ekipleri sevk edildi ve ilk anda 18 koşucu kurtarıldı. Hava koşulları daha da kötüleşince yarış iptal edildi.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Çin / Pekin

- Haber Hürriyeti, Spor bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/7209870/cin-maraton-yarisi-felakete-donustu-21-kisi-oldu