Doktor ziyaretleri online hale geliyor

COVID-19 salgını sürecinde dijitalleşen sektörler arasında yer alan sağlık sektörü, dijital sağlık uygulamaları üzerindeki çalışmalarını sürdürerek hem sağlık hizmeti servisinin hem de danışma servisinin online olarak hastalara sunulmasını amaçlıyor. 

Dünya çapında dijital sağlık sektörünün pazar hacmi, 2019 yılında 100 milyar dolar seviyelerine ulaşırken, önümüzdeki 2026 yılına kadar bu rakamın 6 katına çıkması bekleniyor. Dijital sağlık alanında faaliyet gösteren start-up’ların sayısı da dünya genelinde artış gösteriyor. Bu alanda en çok start-up’a sahip olan ülkeler ise Amerika, Çin, İngiltere, Fransa ve Kanada olarak sıralanmakta. Türkiye’de ise tele sağlık, online doktor danışmanlık hizmetleri, online hasta takibi hizmetleri pandeminin etkisiyle birlikte artış gösterdi. 

Cerebrum Tech Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. R. Erdem Erkul, Güven Future ile güçlü bir iş birliği kurarak, alanında öncü bir sağlık-teknoloji ekosistemi kurmayı hedeflediklerini belirterek, şunları söyledi: ‘

“Tele sağlık hizmetlerinin pandeminin etkisiyle birlikte artış gösterdiğini görüyoruz. İnsanlar hastane ortamında bulunmaktan çekiniyorlar fakat aynı zamanda sürekli takip gerektiren pek çok kronik hastalıktan da muzdarip olabiliyorlar. İşte tam olarak bu noktada Güven Future ile yaptığımız güçlü iş birliği yapısıyla, Türkiye’de bulunan doktorlara, sağlık kurum ve kuruluşlarına dijital dönüşüm hizmetleri sunabiliyoruz. Bu alanda en önemli hususlardan biri kişisel verilerin korunması ve kaliteli danışmanlık hizmeti sunulabilmesi. Bu alanda oldukça ses getirecek ürünler geliştirdik ve geliştirmeye devam ediyoruz.” 

Güven Future Genel Müdürü Tolga T. Tuncer ise “Sağlık bilişimi ve dijital sağlık alanında geliştirdiğimiz çözümler ile kişilere kolay erişilebilir ve düşük maliyetli sağlık hizmetleri sunma konusunda önemli adımlar atıyoruz. Yaklaşık bir yıldır ‘Online Doktor’ konusunda aktif bir alt yapı ile önemli deneyimler elde ettik. Veri güvenliği ve hasta mahremiyeti birinci önceliğimiz. Çok yakında kronik hastalık takibi ve yapay zekâ destekli tanı hizmetleri ile bu alanda ses getiren çözümlere imza atmaya devam edeceğiz. Cerebrum Tech ile gerçekleştirilen iş birliğinin, yurtiçinde ve yurtdışında yeni fırsatlar yaratarak bireylerin ve kurumların dijital sağlık hizmetlerine erişimini hızlandıracağına inanıyoruz” diyerek, online doktor hizmetiyle ulaşılabilir sağlık hizmetlerinin geliştirilmesine vurgu yaptı.

Aybala Melek / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

 

- Haber Hürriyeti, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/7077978/doktor-ziyaretleri-online-hale-geliyor