İngiltere, seyahat edilebilir ülkeler ''yeşil listesini'' açıkladı

İngiltere, 17 Mayıs'tan itibaren ''kısmi açılma'' doğrultusunda seyahat edilebilir ülkeleri gösteren "yeşil listeyi" açıkladı. 

Türkiye ''kırmızı'' liste bölümde yer aldı. 

Hindistan, Güney Afrika ve Brezilya dahil olmak üzere “kırmızı liste” ülkelerinden dönenler, 11 gecelik otel karantinasına tabi olmaya devam ediyor. Britanya, otel karantinası gerektiren “kırmızı listeye” Türkiye, Maldivler ve Nepal'i de ekledi.

İngiltere'nin trafik lambası sistemine göre hangi ülkenin hangi kategoride yer aldığının gösterildiği listede, Portekiz, Cebelitarık ve İsrail, bu yaz tatil yapmak isteyenler için hükümetin güvenli listesine alınan 12 ülke arasında yer aldı.  

Fransa, İspanya, ve Yunanistan güvenli listede bulunmuyor. 

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, İngilizlerin dönüşte izole edilmeye gerek kalmadan yeşil listedeki ülkeleri ziyaret edebileceklerini söyledi.

Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, Brunei, İzlanda, Falkland Adaları, 2 Portekiz adası ve Faroe Adaları yeşil listede yer alırken, Norveç ve Finlandiya yeşil listede bulunmuyor. Ülkelerin sınıflandırılması, aşılanan nüfusun yüzdesi gibi faktörlere dayanıyor.  

Hükümet, trafik ışığı listesini her üç haftada bir gözden geçirecek ve 29 Haziran'da seyahat kısıtlamalarının ayrıntılarını gözden geçirecek.

Ankara Büyükelçiliğinin açıklaması

Öte yandan, Birleşik Krallık'ın Ankara Büyükelçiliği tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada, Türkiye'nin 12 Mayıs'tan itibaren İngiltere'nin "kırmızı seyahat yasağı listesine" ekleneceği ve "kararın en son bilimsel verilere ve pek çok uzmanın halk sağlığı tavsiyelerine dayanılarak" alındığı belirtildi.

Açıklamada, 12 Mayıs Çarşamba Britanya saati 04:00'ten itibaren, son 10 günde Türkiye'de bulunmuş veya Türkiye üzerinden geçiş yapmış, oturum izni olan Britanya, İrlanda ve üçüncü ülke vatandaşlarının hükümet onaylı bir tesiste 10 gün karantinada kalmaları gerekeceği duyuruldu.

Açıklamada, son 10 gün içinde Türkiye'de bulunmuş veya Türkiye üzerinden geçiş yapan diğer ziyaretçilerin İngiltere'ye girişinin reddedileceğine dikkat çekildi. 

Nurdan Mısırlıoğlu / Ajans Bizim / İngiltere / Londra

- Haber Hürriyeti, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/7062569/ingiltere-seyahat-edilebilir-ulkeler-yesil-listesini-acikladi