10 kişiden 3'ü güvenilir içme suyuna ulaşamıyor

ABD'de bile güvenli su erişimi olmayan 1 milyonu aşkın insan var

Temiz ve güvenli su erişiminin hayati önemini anladığımız şu günlerde, dünyanın çoğu yerinde bu imkanın kısıtlı olduğunu bir kez daha hatırlıyoruz.

Üstelik buna gelişmiş ekonomiler, büyük metropoller de dahil.

ABD'nin kentsel alanlarına bakalım.(Kaynak:TRTHABER)

10 kişiden 3'ü güvenilir içme suyuna ulaşamıyor

BM Genel Kurulu’nun 2015 yılında aldığı kararda, güvenilir ve temiz içme suyu ile sanitasyona ulaşımının bir “insan hakkı” teşkil ettiği vurgulanan raporda, 2015 rakamlarına göre yer yüzünden 10 kişi içinde 3 kişinin (2,1 milyar) güvenilir içme suyuna ulaşamadığı, 10 kişi içinde ise 6 kişinin (4,5 milyar) güvenli sanitasyon hizmetlerinden mahrum olduğu hatırlatıldı.

Su kaynaklarının kısıtlı olması ve artan çevre kirliliği nedeniyle 2050 yılına kadar bu sayının artması bekleniyor. Oysa sağlıklı ve temiz içme suyu temel bir insan hakkı olarak kabul ediliyor.

Geçen yıl Cenevre’de açıklanan Dünya Su Raporu farklı nedenlerle ayrımcılığa maruz kalan grupların temiz suya erişim konusunda da sıkıntı yaşadığını ortaya koyuyor. Buna göre özellikle cinsiyetleri, yaşları, sosyo ekonomik durumları, etnik kökenleri, dinleri ve dilleri nedeniyle ayrımcılığa maruz kalan gruplar, temiz su ve sıhhi tesisatlara erişim konusunda diğer gruplara göre daha dezavantajlı durumda.

AFRİKALILAR DEZAVANTAJLI

Rapora göre su kaynaklarına erişimi sınırlı olan insanların yarıdan fazlası Afrika ülkelerinde yaşıyor. Gecekondu mahallelerinde yaşayan insanlar, şehrin daha temiz bölgelerinde yaşayanlara göre 10 ila 20 kat daha pahalıya su alıyor. Ancak aldıkları suyun kalitesi büyük oranda daha düşük.

- Haber Hürriyeti, Çevre bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/5918528/10-kisiden-3u-guvenilir-icme-suyuna-ulasamiyor