Körebe oynamayı bırakın, fark yaratın

Fark

3 Aralık Engelliler Günü.

Bugün herkes engelli dostu. Her yönetici, Engellilerin sorunlarını biliyor ve çözüm için çalışıyoruz” diyorlar.

 Tabii ekranlarda veya toplantılarda bazıları gözlerini kapatıp körebe oyunu oynar gibi. Bazıları da engelli arabalarına binerek empati yaptıklarını zannediyor.

Halbuki Show yapıyorlar. Onlar birazdan normalleşecekler ama engellilerin yaşamında yok öyle bir dünya.

Bugünü  kutlayanlar, normal yaşantılarına dönerken engelli vatandaşlarımızın da günün ardından gerçek, yani sıkıntı ve sorunlu dünyalarına dönecek ve aileleri ile kapalı devre yaşamlarına bir sonraki 3 Aralık Show ne kadar devam edecek.

Yıl boyunca sıkıntı var

Sorunu olanların olaylarını çare olamayanlar böyle günde engellilerin ailelerinin duygu ve düşünceleri yaşantıları ile alay etmesinler. Mış gibi yapmasınlar. Çünkü birçok engelli aynı düşüncedeler ama sessiz çoğunluk olmaya devam ediyorlar.

Engelli derneklerinin suistimalleri

Engelliler adına yapılan etkinliklerdeki haksızlıklar ve var olan haklarının verilmemesi çoğu anayasal hakları bile ilave edilirken bazı maddelerin kullanılmaması, hatta ceza yemeleri acı verici gerçeklerdir.

 Bir şeyleri tam olarak yapamıyorsunuz bari engelliler gününde dokunmayın. Her kim ve kimler kullanıyor show yapıyorsa çünkü bizler engellileri yardım yapan değil beraber yaşayanlarız.

 

Bülent Şençiftçi

İzmir Kırtasiye Esnaf Odası önceki başkanı

- Haber Hürriyeti, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/5846243/korebe-oynamayi-birakin-fark-yaratin