Yeşilay'ın kapağını Nobel ödüllü Bilim insanı Aziz Sancar tasarladı

Yeşilay Dergisi Ekim sayısının kapağını Nobel Kimya Ödülü sahibi Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar tasarladı. Sigaranın DNA'ya zararlara karşı yaptığı çalışmasıyla da dikkat çeken Sancar, tasarımında da sigara dumanıyla bozulan DNA çizimlerine yer verdi.

Sağlıklı yaşamın beslenmeyle, alışkanlıklarla, egzersizle birlikte bir bütün olduğunu belirten Prof. Dr. Aziz Sancar ,“Güzel ve sağlıklı bir yaşam için iyi beslenmek, egzersiz yapmak kadar sigaradan ve bağımlılıklardan da uzak durmak gerekiyor. Ekibimle birlikte sigaranın DNA'sına zararın ortaya koyan bir çalışma gerçekleştirdik. Bizlerin akademide yaptığı çalışmalar, sivil toplum tarafından sahiplenilip, bilinçlendirme bu çalışmalar üzerinde kurgulanırsa sonuçların çok daha başarılı olacağınıdüşünüyorum.

Yeşilay'ın da 100 yıldır bu doğrultuda yürüttüğü öğrenmek çok önemsiyor; Güvenilir ve iyi bir yaşam hedefiyle hayata geçirdiği projelerin özellikle gençlerimiz için çok kıymetli olduğuna inanıyorum. Bilimle el ele veren Yeşilay'ın yürüttüğü çalışmalarla her geçen gün daha fazla  insanın sigarayı bırakmasını ümit ediyor; bir bilim insanı olarak Yeşilay gönüllü olmaktan gurur duyuyorum ” dedi.

- Haber Hürriyeti, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/5576929/yesilayin-kapagini-nobel-odullu-bilim-insani-aziz-sancar-tasarladi