Her gün 7.5 saatimiz internette geçiyor

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Emekli Öğretim üyesi Y. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı Mardin’de Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonunda yaptığı konuşmada, ülkemizde insanların her gün 7 saat 29 dakikasını internette geçirdiğini; bununsa 2 saat 51 dakikasının sosyal medya kullanımı olduğunu belirterek,’’Gazete okuyanların gazeteye ayırdığı süre maalesef 25 dakika’’ dedi.

Tekrar Federasyon Başkanlığına seçilen Mardin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Çelik, Türk Basını’nın sıkıntılarını dile getirdi.

***

Mardin’de toplanan Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu (9 il), Genel Başkanlığa tekrar Mehmet Çelik’i seçti. Kongre sonrası, sosyal mesafe ve maske kurallarına uyularak düzenlenen eğitim çalışmasında da Prof. Dr. Özcan Yağcı ve Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı birer konuşma yaptı.

Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Yağcı, medyanın zor bir süreçten geçtiğini belirtirken, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi (AKADEMİK DER Başkanı) Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı, sosyal medyanın bir kısmının sorumsuz davranışlarının, sağladığı faydaları da silip süpürdüğünü ifade etti.

Yrd. Doç. Dr. Kavaklı, ülkemizde insanların her gün 7 saat 29 dakikasını internet başında geçirdiğini, bunun 2 saat 51 dakikasının sosyal medya ile geçtiğini belirterek ‘’internetle yatıyor, sosyal medya ile kalkıyoruz’’ dedi.

İletişim Başkanlığı’nın konuya ilişkin raporunda sunduğu bilgilerden yola çıkarak açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı şu bilgileri aktardı :

‘’Türkiye’de aktif mobil kullanımı 77.39 milyon (% 92), internet kullanıcısı 62.07 milyon (% 74 nüfus), aktif sosyal medya kullanıcısı İnternetin 54 milyon, yani nüfusun yüzde 64’ü. İnternet kullanıcısından, kullanma süresine kadar artış hızı ise ürkütücü boyutta. Sizleri rakamlara boğmak istemiyorum. İletişim Başkanlığı her yönünü ince ince araştırıp tespitler yapmış. Ancak bu artış muhteşem bir güce dönüşüyor.

KONTROLSÜZ GÜÇ , GÜÇ DEĞİLDİR

Hatırlıyacaksınız, bir reklam spotunda ‘’Kontrolsüz güç , güç değildir !’’ diyordu. Güç arttıkça sorunlar da artıyor. Bunu engelleyecek yasal düzenlemeler çok önemli. Yasa, bütün sakıncaları ortadan kaldırmalı ve yeni sakıncalar yaratmamalıdır.’’

- Haber Hürriyeti, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/5056464/her-gun-75-saatimiz-internette-geciyor