Limon ihracatı Eylül 2020'ye kadar izne bağlandı

Bilim insanlarının virüsle mücadelede yararlı gıdalar arasında gösterdiği antibakteriyel ve antiseptik özellikleri olduğunu belirttiği Limon için ihracat kısıtlaması geldi. 

Resmi Gazete'de 7 Nisan 2020 tarihinde yayınlanan Tebliğe göre Limon ihracatı bugünden itibaren Tarım ve Orman Bakanlığı'nın ön iznine tabi olacak ve Tebliği hükümleri 31/8/2020 tarihine kadar uygulamada kalacak.

C vitamini, potasyum, magnezyum, folik asit bakımından zengin gribal enfeksiyonlarda  yararlı Limon için Resmi Gazetede yayınlanan tebliğ şöyle:

LİMON NEYE İYİ GELİYOR

Limonun insan sağlığı açısından faydalarından bazıları şunlardır:

* Limonun sitrik asitli yapısı idrar hacmini ve idrar pH'ını artırarak böbrek taşı oluşumunu engelleyebilir. Limonda bulunan hesperidin böbrekleri korur.

* Limonlar, hema içermeyen demiri bitkilerden emmenize yardımcı olan C vitamini ve sitrik asit içerir. Bu da anemiyi önleyebilir.

* Limonlar ölü hücreleri pul pul dökmeye, kepek ve sinir bozucu pullarla savaşmaya yardımcı olan antiseptik özelliklere sahiptir. Antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri de kepek ile ilişkili cilt tahrişlerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

* Limonlar karaciğer için doğal bir uyarıcıdır. Sabahları büyük bir bardak suya limon suyu içmek karaciğerinizi detoksifiye etmek için harika bir yoldur. Bu sadece karaciğerinizi detoksifiye etmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzun mineral arzını yenilemeye ve susuzluğunuzu gidermeye yardımcı olur.

* Limon suyu doğal bir alkalize edici maddedir ve vücutta sabit bir pH dengesinin korunmasına yardımcı olur.

* Bazı araştırmalar, limondaki polifenollerin diyet kaynaklı obeziteyi baskılamaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu polifenollerin vücut ağırlığı artışını ve vücut yağ birikimini baskıladığı gösterilmiştir.

* Bazı gözlemsel çalışmalar, limon gibi narenciye tüketen bireylerin pankreas kanseri riskinin daha düşük olduğunu bulmuştur. Mide kanseri durumunda da benzer bulgular gözlenmiştir.

* Limon, sindirim sistemini düzenlemesi özelliği ile günlük düzenli tüketimi ile hazımsızlık ve kabızlık sorunlarını gidermektedir.

* Limondaki C vitamini insanlarda bağışıklığı artırabilir. Çalışmalar, C vitamininin, zayıf bir bağışıklık sistemi nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlık olan soğuk algınlığı nedeniyle oluşan grip, nezle gibi rahatsızlıklarda iyileşme sürecini kısaltabileceğini göstermektedir.

- Haber Hürriyeti, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/4139240/limon-ihracati-eylul-2020ye-kadar-izne-baglandi