Kurban keserken dikkat edilmesi gerekenler! Kurban nasıl kesilir?

Kurban kesmek durumu olanlara farz olan bir ibadettir. Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir? Kurban keserken usule göre kesim yapmak oldukça önemlidir. Özellikle; kurban kesilirken hayvana acı çektirilmemeli, ehil kişiler tarafından yapılmalı ve çevre temizliği için tedbirler alınmalıdır.

Kurban Bayramı’nın ilk günü, ikinci günü kurban ibadetleri yerine getirilebilir. Kurban keserken kurbanın faziletini kazanmak için, bazı kurallar ve değerler söz konusudur. Kurbanlık hayvanın canı çıkmadan başın gövdeden ayrılmamasına özel gösterilmelidir. Kurban kesmenin kuralları…

Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir?

Kurban keserken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:

a) Usulüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. Bu şekilde yapılan bir kesim sırasında, hayvanın omuriliğinin kesilmesi mekruhtur. Bu konuda etlik kesim ile kurbanlık kesim arasında bir fark yoktur.b) Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına özen gösterilmelidir.c) Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Bu nedenle hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve boğazlama işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir.d) Çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır.f) Hayvanların bir diğerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına azami özen gösterilmelidir. (sabah)

- Haber Hürriyeti, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/3369221/kurban-keserken-dikkat-edilmesi-gerekenler-kurban-nasil-kesilir