DATÇA’DA TARİHİ GÜN

Datça bugün tarihi günlerinden birini yaşadı.
Datça Kültür Sanat Dayanışması’nın önderliğinde, Datça Belediyesi’nin işbirliği ile düzenlenen “Datça’nın En Eski Filmi” konulu etkinlik büyük ilgi gördü.
Öyle ki, etkinliği izlemek için yaklaşık 400 Datçalı Hızırşah Kültür Evi’ne geldi ancak maalesef salonda yer bulamayınca çoğunluk dışarıda kaldı.
Bu olay bir kez daha Datça’nın büyük bir kültür merkezine ihtiyacı olduğunu gözler önüne serdi.
Etkinlikte film kolleksiyoneri ve bir Datça sevdalısı Gökçer Karaağaç’ın arşivindeki 50 yıl önce çekilen 8 mm’lik film ilgiyle izlendi.
Datça’nın eski fotoğrafları da büyük ilgi görürken, katılımcılar beldemizdeki değişimi hayret ve üzüntüyle izledi.
Daha sonra Datça’nın yerlileri Gülkadın Taş, Yusuf Ziya Özalp, İbrahim Günay Demir ve Mehmet Akın Pilavcı eski günleri ve anılarını anlattılar.
Yaklaşık 2,5 saat süren etkinlikte salonun tıka basa olması dikkat çekti.
Gece sonunda konuklar bahçede pişen keşkekten tattılar.
DKSD öncelikle etkinliği izlemeye gelen Datçalılar’a, Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar’a, Datça Belediyesi Basın Sorumlusu Osman Akın’a, arkeolog Okan Özalp’e, kolleksiyoner Gökçer Karaağaç’a, etkinliğe anıları ve bilgileriyle renk katan Gülkadın Taş, Yusuf Ziya Özalp, İbrahim Günay Demir ile Mehmet Akın Pilavcı’ya ve konuklar için keşkeki yapan Özemek İpek Atölyesi’ne teşekkür etti.

www.haberhurriyeti.com / SEDAT KAYA

#gallery-1 {margin: auto;}#gallery-1 .gallery-item {float: left;margin-top: 10px;text-align: center;width: 33%;}#gallery-1 img {border: 2px solid #cfcfcf;}#gallery-1 .gallery-caption {margin-left: 0;}/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

- Haber Hürriyeti, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/3365342/datcada-tarihi-gun