O’nlar bizim çocuklarımız

Turgut Güngör
Turgut Güngör

Günümüzde 90 milyon çocuk sokaklarda yaşıyor. Yılda 2.5 milyon çocuk dünyanın çeşitli ülkelerinde kaçırılarak satılıyor. Bu rakamın yarısından fazlasının kız çocuğu olduğu tahmin ediliyor. Çocuk ticaretinin milyar dolarları bulduğu ve adeta bir sektöre dönüştüğü yüzyılımızda Afrika ülkeleri, Balkanlar ve Güneydoğu Asya ülkeleri başı çekiyor.
Avrupa’da her iki dakikada, ABD’de 40 saniyede bir çocuk “kayıp” olarak kayıtlara geçiyor.
Avrupa Birliği ülkelerinde, yılda 250 bin çocuğun kaybolduğu biliniyor.
Çocuk kaçırmaları terör, fuhuş, organ ticareti, uyuşturucu, dilendirme gibi yasadışı amaçlar için yapılıyor.

SORUN BİR DRAMA DÖNÜŞÜYOR

Türkiye’de kayıp çocuklar sorunu son dönemde büyük bir drama dönüşüyor.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 81 ilde yaptığı araştırmaya göre, 2008-2011 yılları arasında kaybolan çocuk sayısı 27 bin. 2008’de 4 bin 517, 2009’da 5 bin 81, 2010’da 8 bin 81, 2011’de 10 bin 67 ve 2012 yılında 12 bin 474 çocuk kaybolmuş.
Kaçakçılık İstihbarat Harekat ve Bilgi Toplama Daire Başkanlığı (KİHBİ) verilerine göre 2014 yılı Kasım ayı itibariyle aranan kayıp çocuk sayısı 7 bin 69’dur. Çocuk kayıp sayılarındaki artış nedeniyle KİHBİ’nin düzenli olarak yayınladığı kayıp çocuk sayısını açıklamaya ara verdiği iddia ediliyor.

GÜVENLİK RAPORLARINDA DURUM

Orta Doğu’da ve güney sınırımızdaki komşu ülkelerde yaşanan iç savaş ve dış müdahaleler nedeniyle, özellikle IŞİD, El Kaide, PKK, PYD, DHKP-C, MLKP gibi terör örgütlerinin çocuk kaçırdığı, güvenlik birimlerinin raporlarında yer alıyor.
CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, konuya dikkat çekerek, ilginç sorulara yanıt arıyor. Emniyet ve jandarma bölgelerinde 2015 yılına kadar kayıp çocuklara ilişkin veriler açıklanmıyor. 2013, 2014 ve bu yılın Temmuz ayına kadar bulunarak ailesine teslim edilen çocuk sayısı bilinmiyor. Organize suç örgütlerinin çocuk kaçırmalardaki etkisi ortaya konulamıyor. Terör örgütlerinin kaçırdığı çocuk sayısı tespit edilemiyor.
Sorun çok ciddi ve onbinlerce ailenin ocağına ateş düşüren bir dramdır. Günlük olaylar arasında gözden kaybolan bu konuda sivil toplum örgütlerine de büyük görev düşüyor.

www.haberhurriyeti.com / TURGUT GÜNGÖR

- Haber Hürriyeti, Turgut Güngör tarafından kaleme alındı
https://www.haberhurriyeti.com/makale/3361465/turgut-gungor/onlar-bizim-cocuklarimiz