Gezi bir direniş ve dayanışmadır

Turgut Güngör
Turgut Güngör

İki yıl önce İstanbul’da, Taksim Meydanı ve çevresinde büyük bir eylem, kendiliğinden oluşuverdi. Her yaştan insan, bir parka sahip çıktı, yeşil alanı koruma sevdasını, dayanışmaya dönüştürüverdi. İnanılmaz bir güç, günler süren direnişle tüm dünyanın dikkatini üzerine çekiverdi…
Gezi Parkında önceleri bireysel başlayan eylem, günler geçtikçe örgütlü topluluğun başarmak adına, savaşımının simgesi oldu. Akıldan başka silahı olmayan kitle, dayanışmanın gücüyle, iktidara kafa tutmaya başladı. Artık hiç bir şey eskisi gibi değildi. Baskı halkı yıldırmaya yetmedi.

KURŞUNLAR CAN ALDI

Parkı kaldırıp, yerine askeri bir kışla ve modern alışveriş merkezi yapmayı amaçlayan yönetim, elindeki güvenlik güçleriyle halkı yıldırmaya çalıştı. Yeşil alana göz diken iktidarın rantçı kafasına karşı çıkanlara gaz sıkıldı, su fışkırtıldı, silah kullanıldı. Yüzlerce kişi yaralandı, sürüklendi, dayak yedi, sakat kaldı. Onlarca genç atılan kurşunlarla can verdi. Bu, günler geceler boyu süren bir savaştı.
Halk uyanmıştı. Gücünün farkına varmıştı. İstemediği bir şeyi zorla kabul etmeyeceğini göstermişti. İktidar, geri adım atmış, projelerini askıya almıştı. Bir anlamda tarihin seyri değişmişti.

BARIŞI AMAÇLAYAN EYLEM

O günlerin Başbakanı, “Kışla yapıp yapmayacağımı size mi soracağım?” diye gençlere bağırıyor, Vali’ye, Belediye Başkanına emirler yağdırıyor, İçişleri Bakanı ve Emniyet Müdürü’ne talimatlar veriyor, var gücüyle direniş kıvılcımını söndürmeye çalışıyordu.
Gezi barışı amaçlayan bir eylemdi…Gezi’de sadece gençler yoktu, her cins ve yaştan insan vardı… Gezi’nin herhangi bir lidere ihtiyacı yoktu. Ben olmasam bir eksik kalır diyen herkes orada yer aldı. Kimi su taşıdı, kimi börek yaptı, kimi türkü söyledi, kimi halay çekti, kimi çadır kurdu, kimi ağıt yaktı…Dayanışmanın sıcaklığını hisseden, gücüne inanan, tadına varan herkes bir kaç saatliğine de olsa orada oldu.

MASUM VE GÜZEL ÇOCUKLAR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya’dan çok anlamlı bir mesaj var:
31 Mayıs 2013 bir milattır. 2002’den bu yana yaşadığımız karanlık çağın kapanışı, aydınlanma çağının başlangıcıdır. Gezi direnişi; yıldönümü kutlanacak bitmiş bir olay değil, her yıl artarak devam eden bilinçle ilerleyen bir süreçtir. İlerlemenin önündeki tek ışık ise cesaretlerinden bir an bile ödün vermeyen Ahmet, Medeni, Mehmet, Ethem, Ali İsmail, Berkin, Hasan Ferit, Abdocan’ın gözlerindeki ışıktır.
Gezi’nin masum, güzel çocukları… Işıklar içinde uyuyun.”

www.haberhurriyeti.com / TURGUT GÜNGÖR

- Haber Hürriyeti, Turgut Güngör tarafından kaleme alındı
https://www.haberhurriyeti.com/makale/3356913/turgut-gungor/gezi-bir-direnis-ve-dayanismadir