DİZİLER VE POLİSLER

Son zamanlarda televizyon kanalları, peş peşe askerli, polisli diziler yayınlamaya başladı. Tipik şekilde yazılmış, toplumu düşünmekten uzaklaştıran, halkı uyutma adına hazırlanmış, bol acılı az fikirli diziler.
Pek çok kişi seyretmiyoruz filan dese de, reytin rakamları aynı şeyi söylemiyor ama bu başka bir konu.
Bu dizilerde benim dikkatimi çeken iki konu var.
Birincisi, eğer dizi asker konulu ise, senaryo salt kahramanlık içeriyor. Kaldı ki bizim askerimizin kahramanlığı böyle ucuz senaryolarla anlatmaya bile yetmez ama, yine de çekilen sıkıntıların, bu şekilde pasifize edilerek anlatılmasını hiç hoş karşılayamıyorum.
İkinci konu, bazı dizilerde polislere yapılan hakaret dolu davranışlar. Bu nasıl bir seneryo yazmaktır, amaç nedir anlamak mümkün değil.
Biliyorsunuz bir doktor dizisinde, doktor kılıklı biri Özel Harekat Polisini tokatlama cesaretini göstermişti. Halktan tepki gelince kırk takla atarak, özür dilemişlerdi reyting düşmesin diye.

Bizim Hikaye diye bir dizi var ki, EGM nasıl sessiz kalabiliyor bu diziye anlamış değilim. Neden derseniz, bir polis memuru, anca bu kadar küçük düşürülebilir. Husumeti olan şahsı, görevdeyken, resmi kıyafetle çarşı ortasında tehdit edip, ağzının payını alıyor. Ekip otosunda, birlikte devriye attığı arkadaşını kendi işlerine alet ediyor, amirine yalan söylüyor, tek başına baskına gidiyor. Daha neler, neler.
19 Şubat gecesi, ÇUKUR isimli dizide yine polise yönelik terbiyesizlik yapılmış. Poliscanlar ”abla bu ne” dediler. Ne yazık ki ben seyretmemiştim. Ne yaptı yine bunlar diye, internetten bakınca hem sevindim , hem üzüldüm.
Diziye, seyreden HALK tarafından büyük bir tepki var. Bu sevindiren taraf.
Zaten RTÜK filan hak getire de, polislerin Emniyet Genel Müdürlüğü adında, bağlı oldukları bir kurum var. EGM’nin bağlı olduğu İçişleri bakanlığı var. Bu iki kurumun polislere, dolaylı bile değil, düpedüz yapılan hakaretlere sessiz kalmaları işin en üzücü yanı.
Dizi bile olsa, kendisini senarist sanan dengesizin biri bile yazıyor olsa, devletin polisi, kurallara uymadığı için kendisini durduran, görevli polise, seni sürdürürüm tehdidi ile nasıl harita gösterebilir? Bu mudur bizdeki amirin, memuruna davranma şekli? Yoksa, dizi diye kızdığımız senaryo gerçekleri mi yansıtıyor.
Şimdi iki seçenek var.
Birinci seçenek, EGM buna çok büyük tepki verecek, biz de, amirlerin memurlara bu şekilde davranmadığına inanacağız.
İkinci seçenek, EGM yine sessiz kalacak, senarist de ”bakın ben haklı çıktım, demek ki yazdıklarım doğru” diye gerine gerine gezecek ortalıkta.
Dizileri ”seyretmeyin efendim” demekle olmuyor bu işler. Bal gibi de bilinçsiz öğretilmişlik yolu ile, insanları göz göre göre askere hayran, polise düşman hale getiriyorlar. Oysa onlar bizim vazgeçemeyeceğimiz kalp kapakçıklarımız gibi. Birinden biri olmazsa hayat olmaz.
Şimdi sevgili Emniyet Genel Müdürü. Diyorum ki, artık bir sesiniz çıksa. Bu terbiyesizliklere bir son verilmesi yönünde bir çalışmanız olsa da biz de polislerin, üvey evlat olmadıklarına, hiç bir amirin, memuruna böyle terbiyesizce bir davranışta bulunamayacağına inansak artık.

www.haberhurriyeti.com / BEYHAN BİÇKİN

CAN GAZİLERİMİ, YÜREK YANGINIM ŞEHİTLERİMİ SEVGİ, SAYGI VE MİNNETLE ANIYORUM.

- Haber Hürriyeti, Yazarlar bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/3353874/diziler-ve-polisler