DİZİ FİLMLERİ İÇİN FON GELİYOR

Hollywood’da Avatar başta olmak üzere dev yatırımlara kaynak bulma şekli olan fonlar, Türkiye’de de devreye giriyor. ABD’den sonra dünyaya en fazla dizi ihraç eden ikinci ülkesi olan Türkiye’de 4 milyar lirayı yöneten Azimut Portföy, ilk kez film ve dizi sektörü için yatırım fonu oluşturuyor. 2019’un ilk yarısında Sinema TV Girişim Sermayesi Fonu’nu ihraç edecek olan Azimut Portföy, 7 Aralık’ta Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) Sinema TV Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nu kurma iznini almıştı.
Yeni fonlar devreye girince, Türk sineması sermaye piyasası araçlarından yararlanabilecek, yatırımcılar da yapımcı olmadan sinema sektörüne girebilecek.

FON NASIL İŞLEYECEK

Fon, tıpkı şimdi yatırım yapılan özel sermaye veya tahvil-bono paketleri gibi işletilecek. Sinema TV girişim sermayesi fonuna katılım payları Tahvil, bonoda olduğu gibi yatırımı yöneten fon yöneticisi tarafından topladığı parayla film ve dizilere yatırım yapacak. Ve belli bir süre sonrasında yatırımın başarı oranına göre bir kazanç elde edilecek.(Kaynak:Hürriyet)

- Haber Hürriyeti, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/3352638/dizi-filmleri-icin-fon-geliyor