Türkiye parazitlerle mücadelede yetersiz kalıyor

Parazitoloji konusunda hem yurt içinde, hem de yurt dışında çeşitli çalışmalar yapmış olan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Özbel, parazitlerle ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu. Aynı zamanda Türkiye Parazitoloji Derneği Başkanı olan Özbel, gerek Yönetim Kurulu üyelerinin gerekse diğer bütün üyelerin katkıları ile yoğun çalışma içinde olduklarını belirterek konu ile ilgili derneğin yapmış olduğu çalışmaları anlattı. Türkiye’de Parazitoloji bilim alanının Anadal olarak kabul edilmemesi nedeniyle uzman yetiştirmede sıkıntı olduğu için domino etkisi ile ülke sathında deneyimli parazitoloji uzmanı bulunmaması sorununu ortaya çıkardığını ve dolayısıyla parazit hastalıklarının özellikle teşhisinde sıkıntılara yol açtığını vurguladı.

‘Parazit Öldürebilir’

Parazitlerin hafife alınmaması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Yusuf Özbel, parazitlerin insan vücuduna verdiği zararları ve bunun insan üzerindeki etkisinden söz etti. Özbel ‘Parazitin etkisi bulunduğu yer ile alakalı. Dalak, karaciğer, kemik iliği, beyin gibi organlara yerleştiği ve zamanında doğru teşhis konulmazsa hayati risk taşır. Ortaya çıkardığı klinik belirtiler başta ateş olmak üzere dalak, karaciğer büyümesi, karın şişliği, halsizlik, kan değerlerinin düşmesidir. Bu da insanı ölüme kadar götürebilir’ dedi. Bağırsaklara yerleşen parazitlerin de bulantı, kusma, ishal, bazen kabızlık gibi belirtilere yol açtığını da ekledi. Uzun süre vücutta kalan parazit türlerinin çocuklarda fiziksel ve zeka gelişimlerinde azalmaya yol açtığını özellikle vurguladı. Parazitler ve yaptıkları hastalıklar konusunda halkın çok fazla bilgi sahibi olmadığını ve bu yönde başkanı olduğu dernekle çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirten Özbel, ‘Yaptığımız broşürlerle halkı bu konuda bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Sağlık Bakanlığı’na danışmanlık yaparak, kongre ve çalıştaylar düzenleyerek, sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği toplantılara katılarak ve aile toplum sağlık merkezlerine asılan broşürlerle bunları hem sağlık personeline hem de halka anlatmaya çalışıyoruz’ dedi.

Nasıl önlem alınabilir?

Parazitlerin insanlara bulaşmasını engellemek için alınacak en önemli ve etkileyici önlemin bireysel olduğunun altını çizen Özbel, ‘Bireysel korunma çok önemli. Doğru el yıkama bu konuda çok önemli. Şöyle elimizi suya göstermekle olmaz. Özellikle tırnak ve parmak aralarının iyice temizlenmesi gerekiyor. Özellikle yaz aylarında tehlike daha fazla. Evdeki kara sineklere çok dikkat edilmesi gerekiyor. Bu sinekler her yere kondukları için ayakları ile parazit ve diğer mikropları taşıma görevi gördüklerinden evdeki yiyeceklerin üzerini bir şeyle örtmek buna en kolay çözüm’ diye konuştu.

Sivrisinek ve yakarca gibi sineklerin de sıtma, şark çıbanı gibi bazı hastalıkları bulaştırabildiklerini ve bunların ısırmasından korunmak için de yine bireysel olarak alınacak önlemlerin, cibinlik

kullanımı, pencerelere ince delikli tel takılması gibi, faydalı olabileceğini, yapılan çalışmaların prize takılan sıvı sinek kaçırıcıların da korunma da etkili olduğunu vurguladı.

‘Belediyenin yaptığı ilaçlama sivrisineklere etkisiz’

Belediyenin haşere mücadelesi için havaya sıktığı insektisitlerin (böcek öldürücü) sivrisinekler için yetersiz olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yusuf Özbel, ‘Bizim hocanın bir sözü vardır, havaya insektisit atacağına al tüfeği sinekleri tek tek vur daha etkili olur der. O havaya atılan ilaçlar çok küçük zerreciklerle atılıyor ve havada asılı kalıyor. Ancak oradan geçecek olan sivrisineğe temas ederse öldürebilir. Sivrisinek popülasyonuna baktığımızda bu yöntemin çok etkisiz kaldığını söyleyebiliriz. Buna karşın ilgili bakanlıklar ve belediyelerin ev ve hayvan barınaklarının iç ve dış duvarlarına yaptıkları uzun süre etkisi devam eden insektisit uygulamalarını her zaman tavsiye ediyoruz. Ayrıca verilen eğitimlerle Şubat, Mart aylarında sivrisineklere henüz larva halindeyken mücadele etmeleri sağlandı ve bunda birçok belediye başarılı oldu. Bunun önemli bir sonucu olarak da ülkemizde sıtma hastalığı tamamen yok edildi, son 3 yıldır yerli sıtma olgusu kaydedilmedi. Belediyenin bu şekilde havaya insektisit püskürtmesi ‘Ben ilaçlıyorum’ şeklinde bir imaj veriyor ancak özellikle çöplerde oluşan diğer sineklere karşı nispeten etkili oluyor. Dolayısıyla havada daha uzun süre kalan insektisitlerin kullanılması gerekir. Bu tip etkili uygulamalar nasıl yapabilir, sivrisinekler ve hastalık bulaştırabilecek diğer sinekler üzerinde nasıl etkin olabiliriz şeklinde belediye ile çalışmalarımız sürüyor. Bununla ilgili 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Antalya’da doğrudan belediye çalışanlarına yönelik bir çalıştay da yapacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

HABER:

SÜLEYMAN GÜLEN

/ EGE ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ

PARAZİT NEDİR?

En basit anlamda parazitler, kendisinden daha büyük bir canlının içerisinde yaşayan ve o canlıya zarar veren bir veya çok hücreli canlılardır. Bakteri, virüs gibi diğer zarar verici canlılara göre daha akıllıdır. Hayvanlarda ve insanlarda yaşar. Yaşadığı canlıya konak adı verilir. Parazitler bulunduğu konaktan başka bir konağa geçmesi gerekmiyorsa asla bulunduğu konağı öldürmez. Konağı kendi yaşamı için kullandığı gibi, kendisini saklamak, çoğaltmak ve üremek için de kullanabilir. Konak içinde yaşayan parazitler olduğu gibi konak dışında geçici veya kalıcı olarak yaşayan parazitlerin de (baş biti, vücut biti, kene, vb) olduğu unutulmamalıdır.

- Haber Hürriyeti, Çevre bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/3351366/turkiye-parazitlerle-mucadelede-yetersiz-kaliyor