Üstüne gelinirse yine aday olacak

İzmir’de bir televizyon yayınına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Seçimlerde aday mısınız?” sorusuna esprili bir dilde, “Bakacağız. Benim üstüme böyle gelirlerse aday olurum. Beni sakin bıraksınlar, üstüme gelmesinler. Tabii ki eleştiri olacak. En doğal haktır bu.. Ama önce iğneyi kendine, sonra çuvaldızı karşındakine batıracaksın” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Paterson Köşkü’nün yanında 20 yıllık kültür merkezi var. 15 yıldır iktidarda olan AKP hükümeti bir kültür merkezini bitiremedi. Biz 2006 yılında yapımına başladığımız Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ni 2008 yılında bitirdik. Sabuncubeli Tüneli’nde ışığı gördük ama hala arabayla geçemedik. ‘Metro bitmedi, tramvay gecikti’ demek yanlış. Benim de kültür merkezini ve Sabuncubeli’ni söylemem doğru değil. Bir aksilik olur, müteahhit kaçar, zeminde problem çıkar. Bunlar olur. Önemli olan iyi niyetle çalışıp sorunları çözebilmektir. Siz bunu bu şekilde değerlendirmeyin ‘şu, bu gecikti’ diye konuşursanız, ben de derim ki ‘Sabuncubeli Tüneli’nin temeli ne zaman atılmıştı? 2011 yılında. Şimdi sene kaç? 2008 yılında İstanbul ve Ankara’nın metrolarını yaparken bize yazı yazarak ‘metronuzu yapalım’ dediler. ‘Buca metrosu ile Halkapınar-Otogar’ı yapın’ dedik. Halkapınar-Otogar metro projesinin bizde avan projesi de vardı. 2008’den 2018’e.. 10 yıl geçti.. İstanbul ve Ankara’daki metroyu yaptı Ulaştırma Bakanlığı. Bakan Binali Bey’di.. O tarihten bu tarihe de İzmir milletvekili. İzmir’de bir şey yapılmadı. Halkapınar 4.5 kilometre para değil. Biz de iyi niyetle verdik. Yoksa şimdiye kadar 8.5 kilometrelik Narlıdere metro hattının ihalesine çıkmak yerine, öncelikli garaj olduğu için Halkapınar-Otogar hattının ihalesini yapardık. Buca metrosundan hiç söz etmiyorlar bile.. İzmir’e yatırım yapmadan, İzmirli’ye çeşitli nitelemelerle rencide edecek sıfatlar yükleyerek İzmir’i alamazsınız”.

“şehri yönetenlerin gündeminde turizm yok” eleştirisi üzerine de bir değerlendirme yapan Başkan Aziz Kocaoğlu, İzmir’de turizme Büyükşehir Belediyesi kadar katkı yapan başka hiçbir kurumun bulunmadığına dikkat çekti. Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti:

“Tek başına fuar yapıp da turizm sektörüne senede 2.5 – 3 milyar lira ciro yaptıran hangi kurummuş? Bunun cevabını verecekler. İzmir Tanıtım Vakfı kurulmuştu ve 3 sene önceye kadar bir şey yapmamıştı. Vakfın başına geçtik. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak senede 5 milyon lira vakfa para aktarıyor, Türkiye’de ve dünyada İzmir’i tanıtmaya çalışıyoruz. Gazeteye çıkıp beyanat vermek, her gün olup olmayacak ufak tefek konularda konuşmak, milletin moralin bozmaya çalışmak kimsenin işi değil; haddi de değil! Herkes işine bakacak. Büyükşehir Belediyesi kadar turizme katkıda bulunan var mı yok mu? Kültür Bakanlığı’nın görevi olmasına rağmen kazılara destek olmak, eserlerin gün yüzüne çıkmasını sağlamak için de 11 ören yerine 5 milyon 500 bin lira veriyoruz. Kazılara Kültür Bakanlığı ne kadar para veriyor? İzmir kazılarına Büyükşehir Belediyesi ne kadar veriyor? Önce bunlara bakacaklar, kimin ne yaptığını kıyaslayacaklar, ondan sonra konuşacaklar.”

- Haber Hürriyeti, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/3350740/ustune-gelinirse-yine-aday-olacak