‘Yak’ denirse kendimi yakarım

31 Mart seçimlerinde aday olmama kararını gözden geçirmesi yönündeki daveti yanıtlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Benim adaylık için geriye dönüşüm diye bir şey söz konusu değil. Türkiye için, İzmir için ‘yak kendini’ derlerse yakarım. O noktaya da inşallah gelmeyiz” dedi.

Bostanlı Rotary Kulübü, 2004 yılından bugüne kente yaptığı hizmetler nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na teşekkür toplantısı düzenledi. Bostanlı Rotary Kulübü Coşkun Keskiner’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda kalabalık bir davetli topluluğuna seslenen Başkan Kocaoğlu, İzmir Modeli olarak anılan özgün yönetim şeklini ve kentin kalkınmasına katkı sağlayan çalışmalarını anlattı.

Geri dönüş yok..
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu konuşmasının ardından soruları da yanıtladı. Başkan Kocaoğlu, “aday olmama kararınızdan bir dönüş olabilir mi’ şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:

“Bu karar 2014’te alındı. Ben bu işi biliyorum, ölene kadar yapacağım diye bir şey yok. Bir arkadaş gelecek bayrağı yukarı taşıyacak. Binali Bey’in aday olması ve pompalanmasından dolayı, siyasette iddia ve tahrik önemli bir unsurdur. ‘Şöyle adam, böyle adam, seçim kaybetmedi’ dediler, biz de girdik. O zamanki kararımızı 5 yıl ertelemiş olduk. Çok büyük bir anormallik olmazsa şimdi kararımız kesindir. Bir olayın getirisini, götürüsünü, faydasını, zararını teraziye koymaya şartlanmış bir adamım. Benim geriye dönüşüm diye bir şey söz konusu değil. Türkiye için, İzmir için ‘yak kendini’ derlerse de kendimi yakarım. O noktaya da inşallah gelmez. İyi bir arkadaş gelir, biz de gider işimize, bakar torun severiz. Bırakmayanlara saygı duyuyorum. Ama ben böyle düşünüyorum. Belediye başkanlığı yıpratıcıdır. İcra makamıyız.Taze kana ihtiyaç var.”

“Herkes kulis yapıyor ben köyde, kentte dolaşıyorum”

‘Kendinizden sonraki dönem için isim önerecek misiniz’ sorusunu da cevaplayan Başkan Kocaoğlu, “Aday önermeyeceğim. Düzgün bir arkadaşımın, bayrağı ileriye götürebilecek bir arkadaşımın, Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini almasını umuyorum. Diliyorum genel merkez hata yapmaz. Herkes bir yerlerde kulisler yaparken, ben köylerde, kentte partim için çalışıyorum. Bu seçimde sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi önemli değildir. İlçe belediye başkanları da son derece önemlidir. Büyükşehir adayı kim olursa olsun ancak kendini götürebilecek güce sahiptir. Tanınan birçok arkadaşımız var. Ama ancak kendini taşır. Kırsaldakiler hem kendi hem de Büyükşehir değirmenine su taşımalıdır.İsim diye bir şey söylemeye haddim yok. Ama Genel Başkan olsam 10 dakikada 30 ilçeyi sayarım” dedi.

“Seçim arifesinde at babam at”

Yerelden kalkınma denen süreci, aklın ve bilimin rehberliğinde yol haritası belirleyerek başlattıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, seçim çalışmalarında verilen vaatlerin de gerçekleri yansıtması gerektiğini söyledi. Başkan Kocaoğlu, “Seçim arifesinde at babam at diyerek işler gidiyor. Bu belediyenin parası var mı? Kaynak nereden geliyor? Şunu yapacağım diye atarsın, sonra hepsi havada kalır. Yapamayacağınız şeye söz verdiğiniz için baştan maçı kaybeder güveni zedelersiniz. Hiçbir şey de yapamazsınız. Çalışabilmeniz için güven tesis etmeniz birinci koşuldur. Parayı da bulmanız gerekir. Bizim ilk 3 senemiz finans gücümüzü arttırmakla geçmiştir. Başka türlü hiçbir şey yapamazdık” diye konuştu.

Yatırım yapmazsan yapma!
“İzmir’in kalkınmamak için, zenginleşmemesi için mazereti yoktur” diyen Başkan Kocaoğlu şöyle konuştu:

“Başka kentlerin mazereti olabilir ama İzmir’in yoktur. İzmir insan dokusuyla, vazgeçemeyeceği değerleriyle her türlü direnci de gösterebilecek bir kenttir. Bu İzmirlilik bilincinden, yaşam felsefesine inanmaktan geçiyor. Sen bana oy ver, ben sana yatırım yapayım. Hayır efendim! Yatırım yapmak görevin. Sen yap, sonra ben oy verip vermeyeceğime karar vereceğim. Yatırım yapmazsan yapma! İzmir yıllardan beri bunu söylüyor. Şiddetle daha da kenetlenerek bunu söylüyor. Böyle bir kent yok. İzmir gibi bir kent yok.”

- Haber Hürriyeti, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/3347221/yak-denirse-kendimi-yakarim