RİSK BAROMETRESİ, FAİZİ NASIL KAMÇILAR?

Serra Aytaç
Serra Aytaç

Bir kredinin ya da yatırımın kötüye gitme ihtimali varsa yığına bir blok daha eklemek anlamlı olmaz mı? Bu bloğun adına da TEMERRÜT RİSKİ veya ödenmeme riski diyebiliriz. Temerrüt riski veya ödenmeme riski ne denli büyükse blok o kadar büyük, toplam faiz oranı o kadar yüksek olur. Borçlarını zamanında ödediğini gösteren geçmiş performansı olan birini düşünün, borçları ödemede lekeli bir performansı olan kişiye nazaran daha risksiz görülür ve haliyle daha düşük bir faiz öder.

CREDİT DEFAULT SWAP (CDS)

Risk barometresi gibi piyasalar tarafından yakından izlenen CDS PRİMİ, ülkelerin ekonomik ve politik riskinin gelişmesine göre her gün değişkenlik gösterebilir. Yabancı yatırımcının Türkiye’ ye karşı tavrını gösteren en önemli göstergelerinden biridir de diyebiliriz. Neden mi? Çünkü CDS PRİMİ ülkelerin ve şirketlerin risk puanıdır. Bir ülkenin ya da şirketin CDS PRİMİ ne kadar yüksekse borçlanma maliyeti de o kadar yüksek demektir. Çünkü bu prim ister istemez FAİZE de yansımaktadır. Türkiye’ nin son beş yıldaki CDS PRİMİ grafiği ile DOLAR/TL ‘ de meydana gelen sert yükseliş hareketinin benzerlik göstermesi de bundan dolayı doğaldır. Dikkat edecek olursak CDS RİSK PRİMİ arttığında DOLAR/TL ‘ nin de arttığını görüyoruz.

Tahmin edeceğiniz üzere, gerçek faiz oranı, yere ve zamana göre değişir. Eğer çoğu kişi faiz almak amacıyla para kullanımından vazgeçmek yerine şimdi harcamayı tercih ediyorsa , onların bu düşüncelerini değiştirmek için FAİZ ORANLARI arttırılmalıdır.

TÜRK BONO RİSK PRİMLERİ NEDEN Mİ ARTTI?

Analiz sonuçları TÜRKİYE açısından değerlendirildiğinde, TÜRK bono risk primlerinin artması da kaçınılmazdır. Türkiye’ nin risk primi jeopolitik riskler sebebiyle günden güne yükseliş kaydediyor. Ülke risk primlerinde görülen yükseliş ile paralel olarak ülke risk primini gösteren beş yıllık borç temerrüt risk primi 380 PUAN civarında. Eğer bu temerrüt risk primi 500 baz puanı civarına gelecek olursa DOLAR/TL 5.93 seviyesinde kendini gösterecek demektir. İşte asıl bu noktada fiyatlama var diyebiliriz.

Ülkenin risk primi varsa siz ne yapıp edip REEL FAİZ vermek zorundasınız. Ne yazık ki gelişmekte olan ülkeler için durum bundan ibaret. Gelişmekte olan ülkeler tasarruf etmeyi bilmediğinden başkalarının tasarrufunu değerlendirmek durumunda kalıyor.

Sonuç olarak, gelişmekte olan ülkelerde çoğunlukla daha yüksek büyüme oranları ve faizler olduğu için finans yatırımcıları bu ülkelerden tahvil ve hisse alabilirler.

www.haberhurriyeti.com / Serra Aytaç

- Haber Hürriyeti, Serra Aytaç tarafından kaleme alındı
https://www.haberhurriyeti.com/makale/3343595/serra-aytac/risk-barometresi-faizi-nasil-kamcilar