BALAYI BİTTİ, GERÇEKLERE DÖNELİM!

Maaş zamlarının yarattığı balayı havası kısa sürdü, elektrik ve doğal gaza zam geldi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre, konutlarda kullanılan elektriğin kilovat saati yüzde 9,57 artış ile 29,578 kuruş oldu. Sanayi elektriğinin fiyatı ise yüzde 9,26 arttı. 24,479 kuruşa yükseldi. Ticarethanelerde kullanılan elektriğin fiyatı da yüzde 0,55’lik bir değişimle 30,816 kuruşa yükseldi.BOTAŞ,doğal gaza konutlarda ve küçük ile orta ölçekli işletmelerde yüzde 9, büyük işletmelerde yüzde 14 zam yapıldığını duyurdu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun, TETAŞ tarafından uygulanacak toptan satış tarifelerine ilişkin kararı da yarından geçerli olmak üzere TETAŞ’ın perakende satış lisansına sahip bölgesel elektrik dağıtım şirketlerine satacağı elektrik fiyatı 19,41 oranındaki bir değişimle 16,55 kuruşa çıktı.

Öte yandan, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) tarafından elektrik üretim santrallerinin kullandığı gazın fiyatına 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 49 zam yapıldı. Söz konusu santrallerin aldıkları gazın ödemesi de artık dolar üzerinden yapılacak.

- Haber Hürriyeti, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/3342628/balayi-bitti-gerceklere-donelim