ENGELLİLERE DESTEK ÇAĞRISI

İbrahim Irmak
İbrahim Irmak

Pazaryerlerinde bırakılan kamyonlar dolusu atığı istihap haddini çoktan aşan Harmandalı çöplüğü yerine Kaynaklar’a götürüp gübreye dönüştürecek tesis için geri sayım başladı.

Buca Belediyesi’nin binaları yapıp yeri teslim edeceği S.S. Ege Tüm Engelliler Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi’nin(EGETEKO) burada işleteceği solucan tesisinde engelliler çalışacak. Devletin sigortalarını ödeyip, maaşlarını vereceği bu korumalı işyerinde aynı zamanda engelliler için rehabilitasyon merkezi de olacak.

Burada üretilen ve tamamı birinci sınıf solucan gübreleri organik tarımda verimi 2’ye katlarken, atıklar da ekonomiye katkı sağlayacak. Proje aynı zamanda pazar artıklarının Harmandalı Çöplüğü’ne götürme maliyetini de düşüreceği için duble yarar sağlayacak.

Proje’de her şey harika gibi gözüküyor değil mi? Ama bir sorun var. Engellilerin yaşama tutunması için çaba gösteren EGETEKO Başkanı Tülay Yenici, “Bizim bu tesis için bir takım makinelere ihtiyacımız var. Ancak makineleri alacak yeterli kaynağımız yok. Engelli çocuklarımızı hayata tutunmalarını sağlayacak bu projeye destek bekliyoruz. İlk etapta sağlanacak bu destek bize can suyu olacak. Biz tesislerdeki üretim kapasitesini artırıp daha çok engelliye iş sahibi yapmak gibi bir amacımız var. Tüm iş adamlarından, gücü olanlardan, belediyelerden, kamu kurum ve kuruluşlarından bu dönüşüm tesisine katkı bekliyoruz. Bize maddi katkıdan çok iş makinelerini alıp hediye edebilirler” diyor ve ihtiyaç duyulan makineleri şöyle sıraladı:

1- Atık ayıklama bandı yükleme bunkeri
2-Atık ayıklama bandı
3- Ayıklama bandı platformu
4- Kıyıcı karıştırıcı 4 Metreküp
5- Bioreaktör 32 metreküp
6- Reaktör çıkış bandı
7- Kompost yığın karıştırıcı
8- Reaktör besleme bandı
9- Yarı otomatik çuvallama makinesi
10-otomasyon

EGETEKO Başkanı Tülay Yenici, bir engelli annesi. Yani engellilerin durumunu yaşadıkları sorunları çok iyi biliyor. Aslında yapılan bu proje Türkiye’de tüm belediyelere örnek olacak bir proje. Çöplerle başları dertte olan belediyelerin bu projeyi dört elle sarılması gerekiyor. Vahşi depolamada taşınması bile büyük dert olan ıslak çöpleri, hatta park bahçelerden biçilen çimleri, budanan ağaçları bile gübreye dönüştürecek bu projenin hayata geçmesi için hepimize görev düşmüyor mu?

Sayın İzmir Valisi Erol Ayyıldız
Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu
Sayın EBSO Başkanı Ender Yorgancılar
Sayın İTO Başkanı Ekrem Demirtaş’a ve İzmir’deki tüm sivil toplum kuruluşlarına çağrımızdır. Haydi konuya bir el atalım ve memlekete toplumsal bir fayda katalım.
www.haberhurriyeti.com / İBRAHİM IRMAK

- Haber Hürriyeti, İbrahim Irmak tarafından kaleme alındı
https://www.haberhurriyeti.com/makale/3341503/ibrahim-irmak/engellilere-destek-cagrisi