Alzheimer hastalarının sevdikleri aktiviteler

Cem Aydemir
Cem Aydemir

Sevdiklerinizin Alzheimer hastalığının hangi evresindeyse ilgi duyduğu aktiviteye göre eşleşme sağlanmalıdır.

Örneğin, bir kişiden kabiliyetinin çok ötesinde şeyler yapmasını beklemek hastanızı üzdüğü gibi, moralinin bozulmasına neden olacaktır.

Alzheimer hastaları için eşleştirme aktiviteleri hastalığın evresi, fiziksel ve bilişsel işlevlerin yanı sıra hastanın isteklerine ve bakış açısına göre değerlendirilmelidir.

Bu nedenle, hangi etkinliklerin deneneceğini düşünmeden önce, bireyin yeteneklerinin ve sınırlamalarının ne olduğunu bilmek çok yararlı olacaktır. Bir başka önemli özellik, bazı bilişsel veya fiziksel sınırlılıkları olan bir kişinin hala haysiyet, saygı, sevgi, şefkat, özen ve duyarlılık beklediğinin bilinmesi önemlidir.

Demans bir hastalık değildir. Yaşlanma ile ilgili bilişsel işlevlerde düşmedir. Demans, bir dizi koşuldan kaynaklanabilir, bunlardan en yaygın olanı Alzheimer hastalığıdır. Alzheimer, hafıza, sözlü işlem ve motor beceriler / koordinasyon gibi beyin fonksiyonlarının bazı yönlerini etkiler. Bilişsel gerileme yaşayan bir kişi bu işlevlerin çoğunu sağlam bir şekilde tutabilir, ancak bunların azaldığından dolayıda üzüntü içerisindedir.

“Demans hastası olan biriyle yaşıyorsanız, daima bilmeniz gereken sevdiğinizin demans hastası olduğudur. ‘’

Demansın ciddiyetine bağlı olarak, bazı beyin fonksiyonları ciddi şekilde tehlikeye girebilir, hatta olmayabilir. Alzheimer hastalığı olan bir kişinin hala sosyal etkinliklere katılma sıcaklık, sevgi, sağlık ve huzur, sevgi ve mutluluğa belki de herkesden daha çok ihtiyacı vardır.

Böyle bir birey için aktiviteler daha sonra tamamen sağlıklı insanların etkinlikleriyle örtüşebilir. Başka bir deyişle, demans hastalarına saygı duyulmalı ve diğer insanlarla aynı saygı gösterilmelidir. Başkalarından daha az değerliymiş gibi, koruyucu veya küçümseyici bir şekilde ilgi olmamalıdırlar.

Demans ilerledikçe, yaşlı yetişkinler daha az yeteneklidir. Sosyal içerikli konulara ve diğer aktivitelere katılmaları onlara bir yük gibi gelebilir. Günlük işlere ve etkinliklere katılmalarına yardımcı olmak, hastanızın ruh halinin düzelmesine yardımcı olup yaşam kalitesini artırır. Sevdiğiniz faaliyetlere katıldıkça ajitasyon, tekrarlanan sorular ve öfkenin yanı sıra genel hastalığı ile ilgili davranışlarının da azalttığını göreceksiniz.

Alzheimer hastalarına bakıcıların sağlayabileceği etkinlikler

Basit tarifli yemekleri birlikte pişirin.

Ev içerisinde fazla yorulmadan temizlik yapmasına olanak verin.

Örme ve seramik boyama gibi el sanatları yapması için gerekli malzemeyi evde bulunması, o anda o aktivitiyle ilgilenmese bile her an için onu başarabileceğini bilmesi yeterli olur.

Kullanıcının zevk aldığı kitapları okumasını destekleyin veya sevdiği bir kitabı ona yavaş yavaş okuyun.

Ev veya iş yerindeki eşyaları hastanızla birlikte ve onun istediği gibi düzenlenmesine olanak verin.

Bulmaca çözmekten hoşlanıyorsa, sudoku tipi bulmacaları tercih edilmesi daha iyidir.

Hastanıza eski fotoğraflarını gösterip bunlar hakkında yorum yapmasına olanak verin.

Fiziksel ve bilişsel sağlığa yönelik etkinlikleri araştırın.

Alzheimer’lı insanlar için olan aktiviteler, tıpkı tamamen sağlıklı insanlar için olduğu gibi, onların beğenileri ve hoşlandıkları aktiviteleri, ilgi düzeyleriyle, tutkularıyla uyumlu olmalıdır.

Meditasyon zihni aramaya ve vücudu rahatlatmaya yardımcı olabilir. Çok basit bir meditasyon şekli, gözleri kapalıyken sessizce oturarak yaklaşık on dakika boyunca nefesinin rahatça solunmasını sağlayın ve bunu izleyin. Bazı araştırmalar meditasyonun stresi azaltmak için iyi bir alternatif olabileceğini gösteriyor.

Yoga, evde yapılabilecek ve düşük etkili olan yumuşak bir egzersiz şeklidir. Ayrıca, sandalyede oturarak ya da denge ile ilgili herhangi bir sorunu olan kişilerin ise uzanarak yapılabilecekleri uygulamaları vardır. Restoratif yoga denilen egzersizin dinlendirici ve uyumaya iyi gelen bir formu bulunuyor. Yoga egzersizleri içeren DVD’leri temin edebilir, YouTube’da ücretsiz videolarını bulabilirsiniz.

Faaliyetleri, eskisine göre daha yavaş veya farklı olabilir. Bundan dolayı eleştiri yapmayın. Mesela ‘’Bu aktiviteyi eskiden daha iyi yapıyordun ‘’ gibi bir söz onu çok üzecektir. Bu tür yorumları söylemekten çekinin.

Alzheimer hastalar

ı için etkinliklerin faydaları

Etkinlikler Alzheimer’i tersine çevirmeyecek, ancak depresyon ve kaygıyı azaltacaktır. Alzheimer’lı insanların sosyal hayattan kopmamalarını sağlar, onları oyaladığı gibi yaşadıkları sürece olumlu katkıları olur.

Aslında, araştırmalar kronik sosyal izolasyonun erken ölüm ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Diğer araştırmalar yalnızlığın bağışıklık sisteminin işleyişini azaltabileceğini saptandı. Bu nedenlerden dolayı, Alzheimer hastalarına sık sık tanıdık ziyaretçilerin gelmesi ile düzenli olarak sosyal etkileşime girmeleri çok faydalı olabilir. Ziyaretçilerin daha duyarlı ve anlayışlı olmaları gerektiğinden, Alzheimer veya diğer demans türleriyle yaşayan biriyle nasıl ilişki kurulacakları ve hastalık konusunda bilgi verilmesi gereklidir.

Esasen yaşlıların yaşamı, sosyal izolasyon veya şefkat eksikliği olmasa bile, yaşın getirdiği sorunlar nedeniyle yeterince zordur. Bunun üzerine eklenecek demans sıkıntı zorlukların artmasına sebep olur.

Alzheimer hastalar

ına faydalı sosyal etkinlikler

Alzheimer veya demans yaşayan bireyler için olumlu sonuçları ve faydalı etkileri bilinen dört ana faaliyet türü şunlardır:

Sosyal aktiviteler

Yaratıcı aktiviteler

Fiziksel aktiviteler

Öğrenme aktiviteleri

Bu etkinlik gruplarına göre, Alzheimer’lı veya demanslı insanlar için faydalı 10 aktivite:

Kart veya masa oyunları.

Bir arkadaşla kahve ya da çay.

Masaj terapisi.

Müzik dinlemek veya şarkı söylemek.

Dans.

Sinemada film seyretmek.

Yemek işirme ve pişirme

Boyama ve sanat

Diğer sosyal aktiviteler

Hobi bahçelerinde aktivite

Arkadaşları ve sevdikleri kişilerle hoşuna giden kart veya tahta oyunları oynamasını özendirin.

Bir arkadaş, aile üyesi veya bakıcı ile kahve veya çay içip sohbet etmeye çalışabilir veya sadece dinleyebilirler.

Eğer bir insan sosyal olarak izole edilmişse, fiziksel dokunuşunu takdir edebilir, bu yüzden bir masajla ilgilenip ilgilenmediğini öğrenin ve bu konuda deneyimli bir kişiye evde masaj yaptırmasını isteyin.

Bir topluluk içerisinde müzik dinlemesini ve hiç çekinmeden şarkı söylemesine uygun ortamlara götürün. Bir çalışma, şarkı söylemenin bilişsel yetenekleri geliştirebileceğini belirledi.

Yeteneği varsa enstrüman çalması için öneri getirin. Solo veya bir partnerle dans etmesi hastanıza iyi gelecektir.

Dans etmek ve yeni adımlar atmayı öğrenmekte emans hastalarında çok faydalı bir aktivitedir.

Televizyondan ziyade sinemada birlikte film izleyin. Film bittikten sonra yorum yapıp, bu yorumlara hastanızın da katılmasını sağlayın.

Yemek yapmak ve pişirmek yaratıcı ve eğlencelidir çünkü elinizle çalışıp yemek yemekten zevkli bir şeyler yapmak için uğraşırsınız. Ayrıca, paylaşılan sosyal deneyimlerden zevk alabilirler. Bazı insanlar, aileleri veya kültürlerinin bir kısmı için geleneksel yiyecekler üretmeyi de severler.

Resim, çizim, seramik , fotoğraf veya güzel yazı gibi her türlü sanat kurslarına katılmasını sağlayın.

Bahçecilik veya iç mekan bitkilerinin bakımı hastalarınıza iyi gelecektir. Bahçecilik stresi azaltmak, dikkat sürelerini iyileştirmek gibi bazı yararları olduğu ve depresyon belirtilerini hafiflettiği bilinmektedir.

Son zamanlarda küçük alanlar hobi bahçeleri olarak kiraya verilmektedir. Toprağı bereketli olan bu minik alanlar istediğiniz bitkileri yetiştirmenizi sağlar. Sevdiğinizin bu konuda ilgisi varsa böyle bir alanı kiralamanızda fayda vardır. Bu hobi birlikte dışarı çıkmanıza olanak verdiği gibi sizinle aynı hobiyi paylaşan diğer kişilerle hastanızın dostluk kurmasına imkan yaratır.

Öğrenme aktiviteleri : Zihinsel eğitim alıştırmaları alan yaşlılar bilişsel işlevlerinde olumlu bir artış yaşamıştır. Demans veya Alzheimer hastalığı yaşayan kişilerin yeni şeyler öğrenmek için uğraşmamaları gerektiği doğru değildir. Öğrenme bir mutluluk ve yerine getirme kaynağı olabilir, bu nedenle hafızayı iyileştirmek için öğrenme ve büyüme için fırsatlar sunmak, hastanızın yaşamdan hoşlanmasına yardımcı olabilir.

Aileniz, yaşlanan sevdikleriniz için demans bakımı sağlamada bir sonraki adımın zamanının geldiğine karar verirse, yakınınızdaki hafıza bakımı tesisleri veya yardımlı topluluklar, güvenli ve konforlu bir yaşlanma ortamı sağlamak için harika bir seçenek olabilir. Hafıza bakım toplulukları, eğitimli bakıcılar sağlayarak ve genel sağlığı ve refahı iyileştirmek için duyusal stimülasyonu destekleyen aktiviteler sunarak bilişsel yetersizliği olanları desteklemek için tasarlanmıştır.

Yaşlı yetişkinler veya geç evre olanlar Alzheimer’da en iyi bakımı özel bir hafıza bakımı tesisinde bulabilirler. Üst düzey bir yaşam tesisi araştırırken sevdikleriniz için bilişsel ve fiziksel yetenek düzeyi için uygun eşleşmeyi bulmaya gayret edin.

Yazı dizimiz devam edecek

Yeni bölüm: Alzheimer hastalarının mali sorunları

www.haberhurriyeti.com / Dr. Cem Aydemir

- Haber Hürriyeti, Cem Aydemir tarafından kaleme alındı
https://www.haberhurriyeti.com/makale/3339695/cem-aydemir/alzheimer-hastalarinin-sevdikleri-aktiviteler