Bornova’da Homeros Festivali

CHP İzmir Milletvekilleri Rıza Türmen, Alaattin Yüksel, Mustafa Balbay ve Hülya Güven, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’yı ziyaret edip tebrik ederek görevinde başarılar diledi.

www.haberhurriyeti.com / ŞEHİR VE BAŞKAN
Vekiller Bornova’nın İzmir için önemine değinirken Başkan Olgun Atila, ilçeye üniversite ve turizm kenti kimliği kazandırmak için başlattığı çalışmaları anlattı. Başkan Atila, bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlemesini yaptığı Homeros Vadisi’nde Uluslararası Edebiyat etkinliği düzenlemeyi planladıklarını açıkladı. Bu projeye başta gazeteci-yazar Mustafa Balbay olmak üzere tüm milletvekilleri destek verdi

Göreve seçildiği günden bu yana kendisini ziyaret edip desteklerini açıklayan vatandaşlardan sonra, CHP İzmir milletvekilleri de Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’yı yalnız bırakmadı. Başkan Olgun Atila’yı birlikte ziyaret eden CHP’li vekiller Rıza Türmen, Alaattin Yüksel, Mustafa Balbay ve Hülya Güven her konuda destek ve katkı sunmaya hazır olduklarını söyledi. Bornova’nın İzmir için ayrı bir öneme sahip olduğunu dile getiren vekiller, belediye meclis üyelerinin de hazır bulunduğu ziyarette ilçenin potansiyelinin kullanılmasına yönelik fikirlerini açıkladı.

HOMEROS’UN ADINA YAKIŞACAK ETKİNLİKLER

Göreve seçildiği günden bu yana makam koltuğuna oturmak yerine ziyaretine gelenlerle hep yan yana oturan ve kentin yönetimiyle ilgili kendisine iletilen bütün düşünceleri not alan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, belediye başkanlığı süresince bu anlayıştan ödün vermeyeceğini dile getirdi. Homeros’un dünya çapında büyük bir değer olduğunu, Homeros Vadisi’nin çevre düzenlemesiyle vatandaşların kullanımına sunulmasından da büyük bir onur duyduğunu söyleyen Başkan Atila şöyle konuştu:
“Biz de Homeros Vadisi’ni adına yakışacak etkinlikler yaparak kullanmak istiyoruz. Spor etkinliklerinden edebiyata pek çok konuda projelerimiz var. Bu konuda Homeros Vadisi’ni kullanmak, uluslararası boyuta taşımak ilçemizin çıtasını yükseltecektir. Bu kapsamda Uluslararası sanatçıların katılacağı bir Homeros Festivali yapmayı planlıyoruz. Projelerimizde milletvekillerimizle birlikte çalışmak, katkılarını almak bize onur verecektir. ”

Başkan Olgun Atila, Bornova’ya ilişkin hedeflerini ve projelerini de anlattığı ziyarette, ilçenin üniversite ve turizm kenti kimliği kazanması için çalışacaklarını bunu yaparken ayrım yapmadan herkese hizmet etmeyi sürdüreceklerini söyledi.

DÜNYA ÇAPINDA EDEBİYATÇILAR BORNOVA’YA GELİR

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, üniversite yıllarını da geçirdiği Bornova’ya özel bir sevgi beslediğini belirterek Homeros Vadisi’nin uluslararası düzeyde etkinliklere ev sahipliği yapması gerektiğini söyledi. Tutuklu bulunduğu süre içinde daha önceden okuduğu Homeros’un İlyada ve Odesa isimli eserlerini bir de görme engelliler için sesli kayıt yapılmak üzere okuduğunu dile getiren Balbay, “Bornova’da, dünya çapında edebiyatçıların katılacağı bir Homeros Festivali düzenlenebilir” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel de Büyükşehir Belediyesi’nin bu alanda göletler ve çeşitli düzenlemeler yaparak güzel bir rekreasyon alanı oluşturduğunu hatırlattı. Yüksel, “Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte bu alanda Bornova’nın adını dünyaya duyuracak etkinlikler yapılabilir” diye konuştu.

Halkın yönetime katılmasının önemine değinilen sohbette CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen de, halkla temas kurulmasının önündeki en büyük engelin makam koltukları olduğunu belirtti. Türmen, makam koltuğuna oturup araya resmiyetin girmesiyle halkın yönetime katılımının zorlaştığını belirtti.

CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven, Olgun Atila’yı daha önce de ziyaret ettiğini hatırlatarak, “İlk günden bu yana halkın yanında ve herkesin yararına projelerini devreye sokmak için yoğun bir çalışma içine girdi. Kendisine bu yaklaşımı nedeniyle teşekkür ediyor ve her zaman yanında olduğumu bildirmek istiyorum” dedi.

- Haber Hürriyeti, Kültür Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/3337363/bornovada-homeros-festivali