Keçili vurgun

Hergün yeni bir yolsuzluk, üçkağıtcılık, dolandırıcılık sistemiyle tanışıyoruz. Konak’taki Saat Kulesi’ni köylüye satan Sülün Osman’ı geride bırakan yeni yöntemleri öğrendikçe şaşıyoruz. Keçi ve koyunla 5 milyon TL’lik yolsuzluk yapılır mı… Yapılmış veya yapıldığı ileri sürülüyor… Son küpeli vurgun Batman’da ortaya çıkarıldı ve 6 ile yayıldığı anlaşıldı. Koyun ve kaçileri kayıt sistemine geçirmek için kulaklarına takılması gereken küpelerin takılmadığı ve bunun için devletten çok yüklü miktarda para alındığı belirlendi. Gözaltına alınan 31 kişiden 9’u tatuklandı.

İbrahim IRMAK
www.haberhurriyeti.com / EKONOMİ/

HABERİN AYRINTILARI ŞÖYLE:

Batman genelinde ‘küçükbaş hayvanların kayıtlarının güncellenmesi ve güncellenen hayvanların koyun keçi kayıt sistemine veri kayıtlarının yapılması’ ihalelerine fesat karıştırıldığı, hayvanlara küpeleme yapılması çalışmaları ile ilgili harcama yapılmadığı halde yapılmış gibi gösterilerek yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle Batman merkezli 6 ilde operasyon yapıldı. Gözaltına alınan 31 kişiden 9’u tutuklandı.
Batman’da bir vatandaşın ‘Batman Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Birliği’inde yolsuzluk yapıldığı, sahte belgelerle haksız kazanç elde edildiği ve hayvan küpelemeleri için hayvan sahiplerinden makbuzsuz para toplanıldığı’, yönündeki ihbarın ardından operasyon kararı verildi. Batman Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri projeli bir çalışma başlattı. Batman Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Birliği ile ilgili yapılan ihbar ve şüphelilerine yönelik alınan mahkeme kararları ile teknik ve fiziki takip çalışmaları ile operasyon için düğmeye basıldı. Operasyonda Batman Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği’nde yapılan aramada ‘çeşitli belge, dokümanlar ile birliğe ait çeşitli ödeme bilgiler’ ele geçirildi.

BASKIN YAPILIP RAPOR DÜZENLENDİ
Aramalarda ele geçirilen belgeler üzerinde kriminal polis laboratuvarlarında gerekli incelemeler yapıldıktan sonra Batman Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığı ile söz konusu dokümanlar, birliğin faaliyetleri ve hesaplarına yönelik olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı müfettiş ve kontrolörleri tarafından inceleme yapılıp konu ile ilgili olarak 5 adet rapor düzenlendi. Yapılan incelemelerde, devletin hayvancılık sektörüne katkı sağlamak amacıyla vermiş olduğu teşviklerin usulüne uygun olarak kullanılıp kullanılmadığı denetlendi. Yürütülen soruşturma kapsamında tespit edilen haksız kazancın yargılama sonucunda müsadere edilebilmesi amacına yönelik olarak şüphelilerin ilgili kurumlar nezdinde mal varlığı araştırılması yapıldı. Düzenlenen müfettiş raporları, elde edilen belge ve dokümanlar üzerinden yapılan incelemeler ve KOM Şube Müdürlüğü’nce yürütülen diğer çalışmalarda; Batman Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından; ‘Batman Geneli Küçükbaş Hayvanların Kayıtlarının Güncellenmesi’ ve ‘Güncellenen Hayvanların Koyun Keçi Kayıt Sistemine Veri Kayıtlarının Yapılması’ ihalelerine fesat karıştırıldığı, ‘Hayvanlara küpeleme yapılması çalışmaları ile ilgili harcama yapılmadığı halde yapılmış gibi gösterilerek yolsuzluk yapıldığı’, ‘Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi dahilindeki üç ihalede elde edilen gelirler ve yapılan giderler üzerinden yolsuzluk yapıldığı’, ‘Belirli yıllar arasında hayvanlara takılan yaklaşık 792 bin adet kulak küpesi karşılığında hayvan sahiplerinden makbuzsuz para toplanması ve toplanan paraların birlik hesabına aktarılmaması suretiyle yolsuzluk yapıldığı’, ‘Adına hayvan bulunmayan şahısların üzerinde hayvan varmış gibi gösterilerek sahtecilik yapmak suretiyle destekleme teşvik primi alındığı ve bu kapsamda destekleme ödemesi yolsuzluğu’ yapıldığı tespit edildi.

MAL VARLIĞI İNCELEMESİ
Ayrıca şüphelilerin mal varlığına ilişkin yapılan incelemelerde; bazı şüphelilerin suçun işlendiği dönem içerisinde mal varlıklarında artış olduğu, bu dönem içerisinde şüphelilerin bazı şirketlere ortak oldukları, kendi adlarına ve birinci dereceden yakınları adına araç ve gayrimenkul edindikleri, yine Batman Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nde yönetim kurulunda yer alan şüphelilerin suçun işlendiği dönem aralığında yapmış oldukları harcamaların yasal gelirlerinin üzerinde olduğu tespit edildi. Söz konusu tespitler sonucunda anılan birlik ve ilgilileri tarafından yaklaşık 4 milyon 800 bin TL tutarında yolsuzluk yapıldığı belirlendi.
Polisin yaptığı projeli çalışma kapsamında, bazı şüphelilerin suçtan elde ettikleri değerlendirilen mal varlıklarından; şirket ortaklıkları, araçlar, gayrimenkuller ve banka hesaplarına mahkeme kararı ile yapılacak müsadere işlemlerine esas teşkil etmek üzere operasyon öncesi el koyma kararları alındı. Malvarlıklarına el konulmasına ilişkin mahkeme kararları operasyon sabahı ilgili kurumlara tebliğ edildi. Soruşturma kapsamında, sabah saatlerinde 25’ü Batman’da, 2’si Diyarbakır’da, 1’i Mersin’de, 1’i Ankara’da, 1’i Antalya’da, 1’i ise İzmir’de olmak üzere toplam 31 kişi gözaltına alındı.

CEZAEVİNE KONULDU
Planlı operasyon kapsamında şüphelilerden 12’si Batman KOM Şube Müdürlüğü’nde, 3 şahıs Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Toplam 16 şahıs tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkemeye sevk edilen şahıslardan 9’u tutuklanarak Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilirken, 7 şahıs hakkında da adili kontrol kararı verildi.

ŞEHMUS USTABAŞI /BATMAN (İHA)

- Haber Hürriyeti, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/3336306/kecili-vurgun