TAŞ ORMANLARDA ORYANTİRİNG YARIŞMASI

TAŞ ORMANLARDA ORYANTİRİNG YARIŞMASI

www.haberhurriyeti / SPOR


TÜRKİYE Oryantiring Federasyonu faaliyet programında yer alan Kapadokya Uluslararası Oryantiring Yarışması kapsamında düzenlenecek ‘Türkiye 3’üncü Kademe Oryantiring Yarışları’, yarın Taş Ormanlar’da başlayacak.

Oryantiring Federasyonu Başkanı Tekin Çolakoğlu, bu yıl 3’üncüsü yapılacak Uluslararası Kapadokya Kupası ve 3’üncü Kademe Oryantiring yarışmalarına Danimarka, İngiltere, Norveç, Rusya ve Çek Cumhuriyeti’nden 60 ve Türkiye’den 1120 sporcunun katılacağını söyledi. Bu yıldan başlayarak Oryantiring branşının ‘Okul Sporları Faaliyetleri’ içinde yer almaya başladığını ve bunun kısa vadede ulaşmak istedikleri en önemli hedef olduğunu belirten Federasyon Başkanı Çolakoğlu, şöyle dedi:

“İlk etapta 30 pilot ilde küçükler, yıldızlar ve gençler kategorilerinde bölgesel, sonrasında Türkiye birinciliği yarışmaları yapılacak. Nevşehir Bölgesi de bu pilot iller içerisinde. Küçükler ve yıldızlar Türkiye birinciliği yarışmaları 1-2 Haziran’da Nevşehir’de yapılacak” dedi. Oryantiring sporunun doğadaki satranç oyunu diye tanımlanabilecek nitelikte ve herkesin kolaylıkla yapabileceği bir spor olduğunu kaydeden Çolakoğlu, 2006 yılında kurulan genç bir federasyon olmalarına karşın 6 bin sporcu sayısına ulaştıklarını belirtti. Oryantiring’in İskandinav ülkeleri olan İsveç, Norveç, Finlandiya’da ilgi gördüğünü belirten Çolakoğlu, olimpik branş olmak içinde çalışmalar yapıldığını söyledi. Kapadok’ya da yarın başlayacak oryantiring yarışları 24 mart pazar günü sona erecek. Ahmet KORKMAZER /NEVŞEHİR, (DHA)

- Haber Hürriyeti, Spor bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/3334776/tas-ormanlarda-oryantiring-yarismasi