USLUER ÇİÇEKÇİLİK KALİTE VE GÜVENDEN ÖDÜN VERMİYOR

Kaliteli üretimin yanı sıra müşteri memnuniyetini ön planda tutan Usluer Çiçekçilik Sahibi Koray Usluer, “Müşterilerim bana duyduğu güven ve kaliteden ötürü gelmiyorlar bile. Mail ile listeyi gönderiyorlar. Bitkileri en kısa sürede hazırlayıp sağlıklı bir şekilde gönderiyorum” ifadesini kullandı.

ÇİÇEK ORGANİZE SANAYİ SEKTÖRÜ UÇURUR

Yıllardır çiçekçilik sektöründe uğraş vermiş ve üretim ağını genişleterek kaliteli üretim yapan Usluer Çiçekçilik Sahibi Koray Usluer, hizmet kalitesini ve sektörün sorunlarını Haber Hürriyeti Gazetesi’ne anlattı. Usluer, “Arıkbaşı mevkiinde Çiçek Organize Sanayi’nin faaliyete geçmesi demek Bayındır’ın üretimini ve kalitesini tüm dünyanın duyması demektir” ifadesini kullandı.

FESTİVAL BÜYÜTÜLÜP FUAR HALİNE GELMELİ

Bayındır’da her yıl yapılan Çiçek Festivali’nin bir fuara dönüşmesi gerektiğinin altını çizen Usluer, “Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen’un bunu başarabileceğini düşünüyorum. Tabi ki Çiçek Festivali’nin Bayındır’a ve üreticilere çok büyük faydası var. Fakat gelişen teknoloji ile birlikte artık daha büyük düşünerek işimizi ve kentimizi daha ileri boyutlara taşımamız gerekiyor” dedi.

Çiçekçiliğe nasıl başladınız? Firmanızı nasıl kurdunuz?

30 yıldır bu sektörün içindeyim. Küçük bir arsa üzerinde bu işe başladık. 15 yıldır da burada 14 bin metrekarede üretim yapıyoruz. Fakat 200 metrekarede yaptığımız çiçekçiliği, şu an 14 bin metre karede yaptığımız yerden daha çok arıyorum. Günümüzde bu sektör çok sıkıntılı. Hammadde pahalı. 15-20 yıl önce bir tane mevsimlik fidenin fiyatı 1 bardak çay parasıydı. Şuan 1 bardak çay fiyatı 1,25 TL. Maalesef en güzel en pahalı bitkinin kasası şu an 20 lira, bu da 50 kuruşa tekabül ediyor. Yani fiyatlarımız gerçekten çok düşük.

Kuruluş sürecinizden bahseder misiniz, üretim sisteminiz nasıl ilerliyor ?

Kendimiz üretiyoruz. Bizde mevsimlik çalı, ağaç diye 3 grup var. Mevsimlik dediğimiz tohum dikilerek yeşertiliyor veya fidanlıklardan hazır fide alınarak torbalarla satışa sunuluyor. Çalılar ve ağaçlar, çalıların bir kısmı tohumdan bir kısmı ise çelikten oluyor. Çalıların üretimini burada açık seralarda, köklendikten sonra, bitkinin ebatına göre 17’lik-20’lik diye tabir ettiğimiz saksılara götürüp bakımını yapıp üretiyoruz.

Mevsimlik, yaz ve kış olmak üzere ne üretiyorsunuz?

Ben mevsimlik pek yapmıyorum. İki kalem mevsimlik yapıyorum o da yazın kadife ve vinka. Taketes dediğimiz kadife, rozet dediğimiz vinka üretiyorum. Kar marjı düşük olduğundan mevsimliğe pek girmiyorum. İşçiliği daha yüksek karı düşük. Bu sene fiyatlar yarıya düştü. Her ilerleyen senede daha aşağıya çektiği için mevsimlik işine sıcak bakmıyorum. Birde mevsimlikte satamazsan döküyorsun ama çalıda bu ihtimal yüzde 10. Mevsimlikte yüzde 100. Hani derler ya sen satmazsan o seni satar diye, çalıda öyle değil budarsın, gübrelersin, ilaçlarsın, saksısını büyütürsün, seneye satarsın. Risk oranı düşük olduğu için çalı oranı daha çok bizde. Ağaç da iki üç kalem var. Kar topu, limon çamı, Genelde çalı ağırlıklı üretim yapıyoruz.

Peki üretimi zora sokan etkenler nelerdir?

Ham madde dediğimiz saksı, toprak, torf. Geçen yıl 5 buçuk metreküp 05 ph değerindeki torfu 800 artı KDV’ye alıyorduk, şu an fiyatı 1600 artı KDV. Yani yüzde yüz arttı. Geçen yıl 20 kuruşa aldığım 17’lik saksı bu yıl oldu 35 kuruş. Geçen yıl kamyonunu 450-500 liraya aldığımız toprağı şu anda 850 liraya alıyoruz. Geçen yıl 10 bin liraya yaptığım sera bu yıl 20 bin lira.

Üretimin zorluklarını anlattınız. Bunların çözümü için neler olması gerekir?

Bunun için belli başlı odalarımız, birliklerimiz, kooperatiflerimiz var. Bunlar hepsi bir olup el ele verip de bu sıkıntıları Ankara’ya iletirlerse çözüm yolunda yol alabiliriz. Şu an bizim Ankara’da çalabileceğimiz kapımız, müdüriyetimiz yok.

BAYINDIR’DA İKİ ÜRETİCİDEN BİRİ BENİM

Bağlı bulunduğunuz Kooperatifler, birliklerin size ne gibi faydaları oluyor?

Zaman zaman faydalarını görüyoruz. Fakat bu kişiye göre değişebiliyor. Bana çok bir faydaları yok diyebilirim. Çünkü işin içine siyaset katıyorlar. Onların dediği gibi olursak iyiyiz. Ama farklı görüşte olursak kötü. İsterseniz faturalarımı gösterebilirim size. 6-7 ay olmuş kooperatife fatura kesmeyeli. Bu kooperatifler Bayındır’da her gün en az bir kamyon bitki satıyor. Ben her gün gelip bütün ürünlerimi alsınlar da demiyorum. En azından günde 50-100 kalem ürünümü alsınlar bu benim için yeterli. Bunun yanı sıra çalıştığım Belediyeler de var onlara da satış yapıyorum. Pazarcım var ona da satış yapıyorum. Ben Ankara Orman Fidanlığı’na bitki vermiş üreticiyim. Ve şunu da söyleyeyim, Bayındır’da çiçek sektöründe çıraklık eğitimi verip, kalfalık ve ustalık eğitimi alan iki üreticiden biriyim. Yani; ustalık, çıraklık, usta öğreticilik belgelerim var. Eğitimli bir üreticiyim. Bayındır’da 350-400 civarında çiçek üreticisi var. Benim tüm belgelerim mevcuttur. Bu belgeleri hiç bir çiçekçide bulamazsınız.

YETERKİ İSTESİNLER FAZLASINI ÜRETİRİM

Kooperatifler, birlikler yeter ki bitki alsınlar ben istedikleri kadar kaliteli ürün yetiştiririm. Ben zaman zaman Başkanlara da söylüyorum ‘kimin iyi kimin kötü üretim yaptığını çok iyi biliyorsunuz. İyi üretim yapanın ürünlerini alın. Ben de üretemiyorsam benim ürünlerimi de almayın.’ Ben bazı konularda mağdur oluyorum. Her toplantıda söylüyorum. Ben de iyi üretim yapamıyorsam bana da verme. İyi üretim yapıyorsam en azından bana destek olunması lazım. Kooperatiflerin bu konuda adaletli davranmaları gerekiyor.

Pazarlamadaki aksaklıklar neler, çözüm için neler yapılabilir?

Aradaki aracı firmalar baş etken. Esas bizim bu işlerle ilgilenecek olan, malımızı satacak olan kooperatifler, odalar, birlikler. Bazı duyumlar alıyoruz; aracılar üreticiden 1,25 liraya bitkiyi alıp belediyeye 16-17 liradan satıyorlarmış. Bu bizi çok üzüyor. Üretim hevesimizi kırıyor. Yani üreticilere aracı firmalar çok büyük zarar veriyor. Bu duruma da kimse el atmıyor, ilgisiz alakasız kalıyor.

KDV ve stopaj gibi vergiler piyasayı olumsuz etkiliyor mu? Bunun size yansıması nasıl oluyor?

Ben KDV’yi alıyorum karşı taraftan KDV’li fatura kesiyorum. Ama ben kesiyorsam herkes kessin. Bu işi yapıyorsan. Kazandığın paranın vergisini ödeyeceksin. Ben ödüyorsam sen de ödeyeceksin. Ödemiyorsan yapmayacaksın bu işi. Benim işime engel olmayacaksın. Bizim çalacak kapımız olmadığı için derdimizi hiçbir yere anlatamıyoruz. Devlet sağ olsun tarım sektöründe çok faydalı oluyor. Sıfır faizli kredi, yüzde 50 hibe veriyor. Ama biz bunların hiçbirinden faydalanamıyoruz. Bir tek damlama sulama yaparsak sıfır faizli kredi veriyor. Serada veriyor bildiğim kadarıyla ama o da bizim burada o kapasitede yapabilecek kişiler sayılı. Ankara’da derdimizi anlatacak bir kapımız olsa devletin sunduğu imkanlardan biz de faydalanırız ve faydalanmak da istiyoruz.

FESTİVAL BÜYÜTÜLÜP FUAR HALİNE GELMELİ

Bayındır’da her yıl geleneksel hale gelen Çiçek Festivali için ne söylersiniz? Size ve Bayındır’a katkısı oluyor mu?

Oluyor. Tüm Türkiye’ye ve Dünya’ya ismimiz duyuruluyor. Çiçek dedin mi zaten akla Bayındır geliyor. Bunu daha da genişletip bir fuar haline getirebilirsek daha iyi olur. İnşallah Belediye Başkanı Uğur Demirezen ile birlikte bunu başaracağız. 3-4 yıldan beri Çiçek festivali bir Pazar havasında gerçekleşiyor. Pazar değil, festival bu.

ORGANİZE SANAYİ BİRAN ÖNCE KURULMALI

Çiçekçilik sektörünün Bayındır ekonomisine katkısı ne oluyor?

Yüzde 70 katkı sağlıyor. Seralarda çalışan insanlara katkı sağlıyor. Daha önceki başkanların da uğraş verdiği ve uğraşın da devam ettiği Arıkbaşı mevkiinde çiçek organize sanayi kurulacağı söyleniyordu. Bu organize sanayi oraya kurulur ise ismimizi sadece 3-5 mayısta değil 12 ay duyururuz. Bunun üstüne belediye başkanlarımız, oda, kooperatif başkanlarımız bunun üstüne daha da düşer bunu ayaklandırabilirse, sektörün daha da ileri gidebileceğini düşünüyorum.

Usluer Çiçekçilik olarak olarak farkınız nedir?

Benim başka illerden 3-4 tane müşterim var. Son 5 yıldır gelmeye gerek kalmadan siparişlerini veriyorlar. Beni ve firmamı gelip gördüler. Tanıdılar, güven duydular. Hiç bir zaman kaliteden öden vermediğimi, müşteri memnuniyetimizi ve dürüstlüğümüzü gördüler. Bana whatsapptan, mail’den listeyi atıyor, bunları fiyatlandır diyorlar. Fiyatlandırıyorum ve gönderiyorum. Bunun üzerine başka bir şey dememe gerek yoktur diye düşünüyorum.

- Haber Hürriyeti, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/3334768/usluer-cicekcilik-kalite-ve-guvenden-odun-vermiyor